Nauka

Paliwo lotnicze może powstać z trzciny cukrowej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 22:22
“Słodkie” biopaliwo lotnicze może niedługo pomóc w walce z emisjami gazów cieplarnianych - uważają naukowcy. Pomocna okazuje się bowiem nowa metoda produkcji paliw z trzciny cukrowej.
Audio
  • Paliwo lotnicze z trzciny cukrowej - Rafał Motriuk / IAR
Ceny na stacjach paliw jeszcze będą spadać.
Ceny na stacjach paliw jeszcze będą spadać. Foto: foto: Glow Images/East News

To, czy pomysł sprawdzi się w praktyce, nie jest jeszcze jasne.

Na razie naukowcy skupiają się na podstawowych sprawach, czyli jak produkować biodiesel z odpadów z trzciny cukrowej i to rosnącej na słabej glebie. Nie jest to łatwe, bo takie paliwo musi mieć właściwą smarność, by nie niszczyć silników. Powinno też pozostawać płynne w temperaturach sięgających minus 50 stopni.

Naukowcy piszą w Tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk, że ich produkt spełnia wszystkie te kryteria. Biopaliwa są uważane za mniej szkodliwe dla klimatu niż paliwa kopalne, bo powstają z roślin, które - gry rosły - wiązały dwutlenek węgla pochodzący z atmosfery.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA chemia energetyka
Czytaj także

Uczona, która nie bała się marzyć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 12:56
- Niemożliwością było, by w Warszawie po 123 latach niewoli i po I wojnie światowej powstał Instytut Radowy. A Skłodowska-Curie nie tylko marzyła, ale i doprowadziła to marzenie do kształtów rzeczywistych - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski akcelerator prawie gotowy!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
Synchrotron, czyli serce powstającego w Krakowie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, przykryły betonowe płyty. Oznacza to, że jego budowa dobiega końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Możliwości dla studentów chemii UG

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 18:09
Program stypendialny, staże w firmach w kraju i za granicą, a także dodatkowe kursy i szkolenia – to są możliwości dla studentów kierunków zamawianych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
rozwiń zwiń