Nauka

Rolnik spod Jasła znalazł złoty skarb

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 20:00
Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

- Podczas prac polowych rolnik w okolicach Jasła natrafił na trzy złote bransolety przewiązane złotym drutem - mówi archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

- Są to unikatowe zabytki; prawdopodobnie jedyne tego typu w południowo-wschodniej Polsce. Miejsce ich odkrycia przebadamy, bo chcemy stwierdzić czy było to znalezisko o charakterze skarbu, czy też może pozostałości cmentarzyska – zaznaczył Gancarski.

Jego zdaniem, "są to zapewne wyroby pochodzenia zakarpackiego". - W tamtym czasie pogórza karpackie zamieszkiwały ludy, które przybyły tutaj zza Karpat – zauważył.

Okolice są bogate archeologicznie. Na początku epoki brązu w Trzcinicy k. Jasła zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Z kolei między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Czytaj także

Wampiry z Drawska mogły umrzeć na cholerę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 23:55
Tajemnicze groby z Wielkopolski mogą być pozostałością po epidemii. Na pewno byli to ludzie miejscowi - informują badacze z USA i Kanady na łamach "PLOS ONE".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecińscy archeolodzy znaleźli nieznane megality

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 22:22
Archeolodzy ze Szczecina znaleźli tajemnicze konstrukcje megalityczne sprzed kilku tysięcy lat znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej w woj. zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeka odsłoniła późnośredniowieczną dłubankę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 20:20
W Bugu przypadkowo odkryto czterometrową łódź wykonaną z jednego kawałka, tak zwana dłubankę. Pochodzi zapewne z okresu między XV i XVII wiekiem.
rozwiń zwiń