Nauka

Wymieranie gatunków sprzyja ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 00:02
Po masowym wymieraniu wirtualne roboty ewoluują szybciej i są bardziej wydajnie. Właśnie dlatego masowe wymieranie sprzyja ewolucji - piszą naukowcy na łamach PLoS ONE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Naukowcy potwierdzili teorię, że masowe wymierania przyspieszają ewolucję. Sprzyjają powstawaniu nowych przystosowań. 

Jak dotąd uważano raczej, że wymieranie jest zjawiskiem negatywnym, bo usuwa z biosystemu różnorodność DNA. Okazało się jednak, że w ostatecznym rozrachunku takie zubożenie przyspiesza ewolucję, bo promuje rozwój tych linii organizmów, które dzięki jakimś cechom przetrwały. Ich dalszy rozwój powiela te pozytywne cechy. 

Na razie teoria została wypróbowana na robotach. Eksperci komputerowi od lat wykorzystują algorytmy komputerowe inspirowane mechanizmami ewolucji. 

(ew/PAP)



Zobacz więcej na temat: biologia DNA NAUKA
Czytaj także

DNA to przepis na życie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 12:21
W 1953 roku dwóch młodych uczonych stworzyło model DNA, podstawowej substancji decydującej o dziedziczeniu cech osobniczych wszystkich żyjących organizmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tranzystory z DNA torują drogę biokomputerom

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 22:50
Komputer z żyjących komórek? To możliwe. Dwa zespoły naukowe niezależnie od siebie stworzyły biologiczne odpowiedniki tranzystora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
rozwiń zwiń