Nauka

To drożdże decydują o smaku wina

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 01:00
Naukowcy twierdzą, że znaleźli klucz do rozwiązania zagadki smaku i zapachu wina. Niewielki, ale znaczący wpływ mają małe… grzyby.
Audio
  • To drożdże decydują o bukietach win - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/R. Motriuk
Rosja zamierza nałożyć embargo na produkty spożywcze z Gruzji. Według portalu Gruzja online, rosyjski rząd podjął decyzję w tej sprawie, a służby sanitarne szukają odpowiedniego uzasadnienia.
Rosja zamierza nałożyć embargo na produkty spożywcze z Gruzji. Według portalu „Gruzja online”, rosyjski rząd podjął decyzję w tej sprawie, a służby sanitarne szukają odpowiedniego uzasadnienia. Foto: Glow Images/East News

Bez nich chardonnay czy chablis nie miałyby swego wyjątkowego bukietu. A chodzi o Saccharomyces cerevisiae, czyli jednokomórkowe drożdże.

Są one nieodzownym składnikiem tak zwanego “terroir” czyli kombinacji gleby, położenia winnicy i klimatu - a zatem czynników decydujących o jakości wina.

Choć drożdże te znane są producentom win od bardzo dawna, dopiero teraz naukowo potwierdzono ich wpływ na jakość napojów. To właśnie te jednokomórkowe organizmy decydują na przykład o owocowej nucie danego wina - przekonują angielscy naukowcy.

Ich publikację zamieszcza tygodnik "Raporty Naukowe" („Scientific Reports”).

(IAR)

Czytaj także

Nietrzeźwe ptaki gorzej śpiewają

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:30
Nietrzeźwe ptaki podczas śpiewu... trochę bełkoczą. Tak twierdzą naukowcy, którzy upijali zeberki timorskie, na potem je nagrywali i analizowali ich artykulację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso z probówki - jedzenie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 11:00
W audycji sprawdzimy, czy da się zrobić hamburgera w laboratorium. Okazuje się, że badania w tej dziedzinie są już zaawansowane!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń