"Źródła na nowo odkryte" to tytuł prezentacji nieznanych lub mało znanych źródeł historycznych, które zostały odnalezione w Bibliotece Jagiellońskiej przy okazji prac nad tamtejszym katalogiem dokumentów pergaminowych.
Wystawa, poprzedzona krótką prelekcją poświęconą świeżo wydanemu „Katalogowi zbioru dokumentów pergaminowych Biblioteki Jagiellońskiej”, będzie miała miejsce 28 października 2015 r. o godz. 14:00 w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.
Autorzy katalogu - Karol Nabiałek z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, Wojciech Świeboda z Biblioteki Jagiellońskiej i Maciej Zdanek z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego - zaprezentują najciekawsze obiekty, które nie były szerzej znane badaczom dziejów Polski.
Wśród nich np. trzeci oryginalny egzemplarz ważnego przywileju króla Władysława Jagiełły wydanego w Jedlni w 1430 roku dla całego rycerstwa polskiego.
Ważnym źródłem historycznym jest również dokument króla Zygmunta I z 1542 roku dotyczący reformy systemu sądownictwa w Prusach Królewskich. Do niedawna jego treść nie była znana badaczom historii prawa.
Pieczęcie i listy
Ponadto udało się ustalić, że pieczęć Władysława Łokietka, jako księcia krakowskiego, wisząca przy jednym z dokumentów, jest najstarszym zachowanym egzemplarzem w Polsce. Do tej pory znany był jej odcisk z 1308 r., podczas gdy dokument z Jagiellonki pochodzi z roku 1307. Autorom katalogu udało się ponadto odnaleźć unikatową pieczęć Kolegium Prawników Uniwersytetu Krakowskiego z XVIII w., znaną do tej pory z jednego egzemplarza.
Cennym obiektem jest dokument biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego pisany i podpisany przez Jana Długosza, autora bezcennej Kroniki dziejów Polski. Do innych ciekawych znalezisk można zaliczyć fragment dokumentu fundacyjnego seminarium duchownego dla Żmudzi z końca XVI wieku, a także szczątki akt konsystorza wrocławskiego z 1370 roku, które pozwalają na przesunięcie początkowej daty funkcjonowania tego sądu co najmniej o 18 lat.
Ponadto na uwagę zasługują zespoły dokumentów, w tym średniowieczne dyplomy poświadczające udzielenie święceń kapłańskich różnym osobom, nieznane przywileje królów Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka dla osób prywatnych i miast, nominacje na urzędy kościelne i państwowe, a także dokumenty miejskie, jak statuty cechowe czy przywileje dla miast.
W trakcie prezentacji będzie można nabyć dwutomowy katalog zawierający opisy 715 dokumentów pergaminowych znajdujących się w Sekcji Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej.
(wś/ew/BJ)