Nauka

Archeolodzy odkrywają historię jurajskiego zamku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:11
Ślady trzech filarów mostu, zarys wieży bramnej oraz dolną kondygnację baszty studziennej - to wszystko na zamku w Olsztynie koło Częstochowy odsłonili archeolodzy.
Bohater Rękopisu znalezionego w Saragossie Alfons van Worden podróżował poprzez wzgórza Kastylii do Madrytu. W roli hiszpańskich krajobrazów wystąpiły w filmie Wojciecha Jerzego Hasa te z Jury Krakowsko-Częstochowskiej (na zdj. widok na zamek Olsztyn)
Bohater "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Alfons van Worden podróżował poprzez wzgórza Kastylii do Madrytu. W roli hiszpańskich krajobrazów wystąpiły w filmie Wojciecha Jerzego Hasa te z Jury Krakowsko-Częstochowskiej (na zdj. widok na zamek Olsztyn) Foto: Łukasz Śmigasiewicz/Wikipedia, lic. CC

Dzięki tegorocznym badaniom więcej wiadomo o wyglądzie warowni w czasach jej świetności.

Zakończone właśnie prace archeologiczne dotyczyły tzw. dolnego zamku. - Ta część powstała w XV wieku i prawdopodobnie była rozbudowywana w kolejnym stuleciu, w czasach, kiedy starostą olsztyńskim był Mikołaj Szydłowiecki, który w XVI wieku uczynił z niego kwitnącą rezydencję - mówi kielecki archeolog dr Czesław Hadamik, który w zakończonym właśnie sezonie badawczym prowadził prace w jurajskiej warowni. - Dzięki tegorocznym pracom, więcej możemy powiedzieć o wyglądzie zamku w czasach jego świetności. 

Zdaniem dra Hadamika, jeśli badania będą kontynuowane, możliwe będzie stworzenie wiarygodnej rekonstrukcji dolnego zamku i wszystkich zabudowań, które się tam znajdowały.

Jesienne badania obejmowały także inną część dolnego zamku, czyli tzw. basztę studzienną, której mury zachowane są do dzisiaj. - Dr Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących w Krakowie robił tutaj najpierw badania georadarowe i one jednoznacznie potwierdzają, że w tym pomieszczeniu znajduje się zapadlisko, czyli najpewniej studnia wspomniana w lustracji z XVII wieku. Odwierty potwierdzają tę interpretację – powiedział dr Hadamik. W grę wchodzi jeszcze wybranie całego zasypu najniższej kondygnacji i odsłonięcie otworu studni w kolejnym sezonie badawczym, zaznaczył naukowiec.

Historia zamku w Olsztynie sięga XIII wieku. Wbrew obiegowym opiniom zamek popadł w ruinę jeszcze przed potopem szwedzkim (1655-56).

Zamek w Olsztynie jest częścią szlaku turystycznego „Orlich Gniazd”, w skład którego wchodzą zamki rozlokowane wzdłuż dawnej południowo-zachodniej granicy Królestwa Polskiego.

(PAP)

Czytaj także

Czy Jerzwałd był faktorią legendarnego Truso?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 22:22
Świadczyć mogą o tym setki zabytków, w tym średniowieczne trzewiki pochew mieczy i grób ciałopalny z X-XI wieku, które odkryła koło Jerzwałdu ekspedycja archeologiczna z Muzeum Warmii i Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne znalezione na budowie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 00:02
Kompletna amfora z XII lub XIII wieku, fragmenty ceramicznych naczyń i elementy z mosiądzu lub brązu. W czasie remontu ulicy w Sochaczewie znaleziono wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto grobowiec wojownika z epoki mykeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:09
Amerykańscy archeolodzy prowadzący prace na greckim Peloponezie odkryli nietknięty grób wojownika pochowanego ponad 3 500 lat temu wraz ze skarbami z epoki mykeńskiej.
rozwiń zwiń