Nauka

Psy z in vitro pomogą ocalić gatunki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 11:11
W Stanach Zjednoczonych urodziły się pierwsze w historii psy z zarodków stworzonych metodą in vitro. Sukces badaczy ma pomóc w ratowaniu zagrożonych gatunków.
Audio
In vitro, łączenie zarodków
In vitro, łączenie zarodkówFoto: Glowimages/East News

Szczeniaków jest siedem. Jeden z nich jest mieszanką beagale’a i cocker spaniela; inny to czysty beagle. „Wszystkie pochodzą z tego samego miotu; ale mają różne matki i ojców. Wszystkie urodziły się w tym samym czasie i razem się wychowują” - tłumaczy autor badań dr Alexander Travis z Uniwersytetu Cornella.

Prace nad tymi technologiami były trudne, trwały od lat 70. Teraz można je wykorzystać do badania chorób dziedzicznych i to nie tylko czworonogów, ale także ludzi - mówią naukowcy. Psie in vitro może przydać się też w podtrzymaniu takich gatunków jak likaon - dziki pies zamieszkujący Afrykę.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia genetyka
Czytaj także

Enzym, który zmieni grupę krwi w typ uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 18:00
Preparat znacznie ułatwi transfuzje krwi. Zmieni dostępną w typ, który można podać każdemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plemnik ze zwykłej komórki? Na razie u owcy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 12:00
Dzięki wieloletniej współpracy naukowców z Francji, Polski i Włoch udało się przekształcić jądro pobranej od owcy komórki – fibroblastu – w plemnik w ciągu zaledwie 48 godzin.
rozwiń zwiń