Nauka

Krzemionki trafią na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 19:00
Niebywały zabytek - neolityczne kopalnie krzemienia w Świętokrzyskiem - znalazły się na polskiej Liście informacyjnej tworzonej przez Komitet do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.
Neolityczny chodnik w kopalni Krzemionki
Neolityczny chodnik w kopalni KrzemionkiFoto: Pe pawel/Wikipedia

To kolejny etap do umieszczenia zabytku na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Muzeum od wielu lat czyni staranie o nominację Krzemionek do zaszczytnego grona obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Jest to jednak proces długotrwały i złożony, wymagający kompleksowego i perspektywicznego podejścia do zabytku – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”.

Kopalnie w rejonie Krzemionek eksploatowano w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Do dziś w dobrym stanie zachowały się szyby i hałdy górnicze, dzięki czemu można prześledzić niektóre pradziejowe techniki wydobywania krzemienia.

Z pozyskanych brył wytwarzano narzędzia, które archeolodzy znajdują nawet w promieniu 600 km od kopalń. Przy kompleksie kopalń w 1991 roku wzniesiono rekonstrukcje pradziejowej osady.

Krzemionki uzyskały w 1994 status Pomnika Historii, a od 1995 roku są również rezerwatem przyrodniczym.

Teraz muzeum musi wykazać się właściwym poziomem zabezpieczenia zabytku i zarządzania oraz odpowiednim poziomem finansowania. Gdy pokona tę drogę znajdzie się na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO obok piramid na nekropoli memfickiej w Egipcie czy kompleksu świątyń Angkor Wat w Kambodży. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Chilijskie mumie mogą trafić na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 11:11
Mumie Chinchorro z północy Chile mają szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To najstarsze mumie świata, są starsze nawet od tych z Egiptu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolnik spod Jasła znalazł złoty skarb

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 20:00
Wyroby ze złota datowane wstępnie na 1600-400 lat przed Chrystusem znalazł rolnik w okolicach Jasła na Podkarpaciu. Zabytkowe przedmioty trafiły do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopce, ślady, święte szczyty. To zostało z pogańskiej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 20:00
Wbrew pozorom istnieje trochę pozostałości, które zdradzają losy wczesnośredniowiecznej, pogańskiej Polski. Krakowskie kopce, święte źródła, odciski bóstw, pruskie baby. Poznajcie niektóre z tych zabytków.
rozwiń zwiń