Nauka

Niecierpliwość oznacza, że szybciej się starzejesz

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 23:55
Związek pomiędzy niecierpliwością i starzeniem zaobserwowano u kobiet. Młode kobiety, którym brakuje cierpliwości, szybciej doczekują się oznak starzenia.
Niecierpliwość oznacza, że szybciej się starzejesz
Foto: Pixabay/kelseyannvere

Jak wynika z badań publikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", niecierpliwość ma związek z długością telomerów, a zatem - ze starzeniem się.

Telomery są krótkimi sekwencjami białkowymi. Chronią one chromosomy przed uszkodzeniami i utratą materiału genetycznego podczas podziałów komórki. Często porównywane są do skuwek sznurowadeł. Gdy telomery stają się zbyt krótkie, komórki zaczynają starzeć się i obumierać.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru przeprowadzili badania psychologiczne w grupie 1158 chińskich studentów i studentek w wieku od 21 do 22 lat.

Poziom cierpliwości mierzono m.in. na podstawie eksperymentu, podczas którego uczestnicy mieli zdecydować czy wolą dostać pewną sumę pieniędzy od razu czy większą sumę w późniejszym terminie.

Następnie pobrano od uczestników próbki krwi, by zbadać długość telomerów w leukocytach. Okazało się, że studentki, które podczas testów wykazały się niecierpliwością, miały częściej krótsze telomery niż ich cierpliwe koleżanki.

Zależności tej nie zaobserwowano u młodych mężczyzn.

Nie wiadomo, czy to niecierpliwość sprzyjać skracaniu się telomerów, czy odwrotnie - to osoby z krótszymi telomerami w jakiś sposób podświadomie czują, że ich życie może być krótsze i dlatego nie wykazują się cierpliwością - piszą naukowcy.

- Chcialibyśmy zbadać, do jakiego stopnia zmiany w poziomie cierpliwości przekładają się na zmiany długości telomerów - mówi dr Xing Zhang, jeden z autorów badania. Być może okaże się, że ćwiczenia z cierpliwości mogą wpłynąć na tempo starzenia się.

(ew/PAP/Telegraph)

Zobacz więcej na temat: NAUKA genetyka biologia
Czytaj także

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wśród genów nie ma równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 16:58
Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Północnej Karoliny, a my opowiemy o tym w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geny działają jak klocki Lego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 17:00
- Świetnie rozumiemy już, jak funkcjonuje pojedynczy gen. Ale ze znajomości cegły nie wynika wcale znajomość architektury - mówił o sytuacji we współczesnej genetyce prof. Paweł Golik.
rozwiń zwiń