Nauka

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
Audio
  • Bakterie "Człowieka z lodu" pochodzą z Azji - IAR, Rafał Motriuk
Rekonstrukcja twarzy Oetziego.
Rekonstrukcja twarzy Oetziego.Foto: screen national-geographic.com

Analizę rzucającą nowe światło na pochodzenie człowieka publikuje tygodnik "Science".

Oetzi został znaleziony w alpejskich lodach ćwierć wieku temu. Jego ciało ciągle jest badane. Wiadomo, że zginął 5300 lat temu ugodzony strzałą. Za życia doznał pęknięć kości pięty, miał też dnę moczanową i prawdopodobnie boreliozę. Teraz naukowcy wykryli w jego przewodzie pokarmowym bakterie helicobacter pylori. Dziś co drugi człowiek jest nimi zakażony, w niektórych przypadkach infekcja prowadzi do groźnych wrzodów żołądka.

Okazało się, że bakterie człowieka lodu pochodziły z Azji. A Europejczycy mają dziś helicobacter pylori pochodzące częściowo z Azji, a częściowo z Afryki. To potwierdza hipotezę, że migracja ludzi z Afryki do Europy nie była jednorazowa, tylko odbywała się falami.

(IAR)

Czytaj także

Neandertalskie korzenie raka

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Neandertalczyk, żyjący 120 tysięcy lat temu, miał nowotwór, który jest bardzo powszechny dzisiaj - wynika z analiz skamieniałości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulacja genami wydarzeniem roku według "Science"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 23:00
Kontrowersyjna metoda manipulowania genami - CRISPR to naukowy przełom roku według tygodnika „Science”. Autorzy analizy piszą, że ta technologia może być cenna dla medycyny, ale jednocześnie niesie ze sobą poważne wątpliwości etyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz alergię? Podziękuj neandertalczykom

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 20:00
Układ odpornościowy człowieka jest sprawny dzięki przodkom sprzed setek tysięcy lat. Zespół międzynarodowych naukowców pisze o odziedziczonych kluczowych genach w Amerykańskiej Gazecie Genetyki Człowieka.
rozwiń zwiń