Nauka

Wietnamskie bliźniaki mają dwóch ojców

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 20:00
Okazuje się, że sytuacja znana z dowcipu o blondynce może wydarzyć się w prawdziwym świecie. Wietnamskie bliźnięta okazały się mieć dwóch ojców.
Ciąża to pod względem zdrowotnym to czas niezwykle ważny dla dziecka, ale także dla przyszłej mamy.
Ciąża to pod względem zdrowotnym to czas niezwykle ważny dla dziecka, ale także dla przyszłej mamy.Foto: Pixabay/ekseaborn0

Zdaniem BBC News, nie jest to pierwszy taki przypadek w historii.

Bliźnięta były dwujajowe - niepodobne do siebie. Rodzina stwierdziła jednak, że jedno z dzieci wygląda, jakby nie należało do ich klanu. W grę wchodziła np. pomyłka, więc wykonano tekst DNA. Okazało się, że chłopcy byli spokrewnieni jedynie po matce. 

Bliźnięta dwujajowe rodzą się wówczas, kiedy dwie komórki jajowe w organizmie kobiety zostają zapłodnione przez dwa plemniki. Plemniki te niemal zawsze pochodzą od jednego mężczyzny. Może też zdarzyć się inaczej, jeśli kobieta zostaje zapłodniona przez dwóch różnych mężczyzn w krótkim okresie czasu - na ogół w ciągu 48 godzin.

Profesor Le Dinh Luong, który zbadał DNA bliźniąt, zna 10 podobnych przypadków. - Mogą być także takie, które nie są nam znane, bo rodzice nie zawsze są ich świadomi lub się nimi nie chwalą - mówi.

W genetyce zdarzają się jeszcze dziwniejsze przypadki. W 2015 roku ojciec dziecka nie przeszedł testu na ojcostwo, bo biologicznym ojcem dziecka okazał się... jego nienarodzony bliźniak. 

(ew/IFLScience)

Czytaj także

Mikroby na naszym ciele - zagrożenie czy wybawienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:51
Mikrobiolodzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem. O tym m.in. w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy leczą laserem uszkodzone neurony

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 22:22
Inżynierowie z Uniwersytetu w Albercie połączyli komórki nerwowe przy pomocy krótkich impulsów laserowych.
rozwiń zwiń