Nauka

Najstarsze ludzkie DNA zmieni naszą wiedzę o ewolucji człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 20:00
Naukowcy zsekwencjonowali fragment genomu ludzkiego, który wydobyto ze szczątków człowieka żyjącego 430 000 lat temu. Wyniki mogą nas zmusić do rewizji podręczników.
Najstarsze ludzkie DNA zmieni naszą wiedzę o ewolucji człowieka?
Foto: Depositphotos

DNA pochodziło z zęba i kości dziecka żyjącego na terenie dzisiejszej północnej Hiszpanii.

W 1997 roku w grocie Sima de los Huesos odkryto szczątki 28 osób. Z powodu wydatnych łuków brwiowych widocznych na zachowanych czaszkach uznano, że pochowani w Sima de los Huesos ludzie byli przodkami neandertalczyków. Gatunek ten w pełni wyewoluował 100 000 lat później.

Nowe dane na temat jądrowego DNA pobranego ze szczątków wskazują, że nie byli to poprzednicy neandertalczyków, ale pełnoprawni przedstawiciele tego gatunku. Przesuwa to datę jego powstania o co najmniej 100 000 lat wstecz.

Co więcej, zbadane DNA jest wyraźnie odmienne od genów innych praludzi, denisowian. Dowodzi to, że 430 000 lat temu te dwie linie, neandertalska i denisowska, już się rozłączyły. Do tej pory sądzono, że stało się to o wiele później.

Do tej pory sądzono, że nasz gatunek odłączył się od wspólnego neandertalsko-denisowskiego w okresie 315 000 - 540 000 lat temu. Jeśli jednak denisowianie i neandertalczycy 430 000 lat temu byli już rozłączeni, to nasz gatunek mógł ropzocząć swoje formowanie się jeszcze wcześniej, być może już 750 000 lat temu.

Nowe dane mają spore znaczenie, jeśli chodzi o drzewo genealogiczne Homo sapiens. Do tej pory uważano, że bezpośrednim przodkiem naszego gatunku był Homo heidelbergensis - teraz już wiadomo, że to niemożliwe. H. heidelbergensis wyewoluował w pełni dopiero po oddzieleniu się H. sapiens i H. neanderthalensis. A zatem naszym bezpośrednim przodkiem był zapewne słabo znany gatunek Homo antecessor, znany ze skamielin odkrytych w Hiszpanii i pochodzących sprzed 900 000 lat.

DNA z Sima de los Huesos jest ciekawe z jeszcze innych powodów. Przynajmniej jedna z pochowanych tam osób była spokrewniona z żyjącymi na pograniczu Europy i Azji denisowianami. W jaki sposób ich geny znalazły się w Hiszpanii - to wciąż zagadka.

Wyniki analiz DNA opublikowano w „Nature”.

(ew/IFLScience)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia genetyka
Czytaj także

Znaleziono "genetycznego Adama"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 01:00
Od dawna wiadomo, że wszyscy ludzie na świecie mają geny jednej kobiety. Teraz okazało się, że także jednego mężczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz alergię? Podziękuj neandertalczykom

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 20:00
Układ odpornościowy człowieka jest sprawny dzięki przodkom sprzed setek tysięcy lat. Zespół międzynarodowych naukowców pisze o odziedziczonych kluczowych genach w Amerykańskiej Gazecie Genetyki Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteś spokrewniony z Oetzim? Ma 19 żyjących krewnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 22:22
Zamarznięta mumia sprzed 5300 lat, którą znaleziono w 1991 roku w Alpach, ma 19 żyjących męskich krewnych - wynika z badań genetycznych.
rozwiń zwiń