Niemal wszyscy ludzie, którzy żyją dzisiaj na świecie, mają w genach ślad wspólnego męskiego przodka, żyjącego ok. 135 000 lat temu. Prawdopodobnie w tym samym czasie żyła również "genetyczna Ewa".
Znalezisko "genetycznego Adama" zostało opisane w najnowszym wydaniu pisma "Science". Adam został odkryty na podstawie analiz męskiego chromosomu Y, najszerszych w historii. Wcześniejsze analizy na mniejszą skalę w skazywały, że "Adam" mógł żyć ok. 50 000 - 60 000 lat temu. Teraz okazuje się, że było to wcześniej.
Mimo tego, że okres istnienia genetycznych Adama i Ewy pokrywa się, nie oznacza to, że rzeczywiście byli parą. - Prawdopodobnie nawet się nie znali - komentuje Melissa Wilson Sayres, genetyk z University of California, która nie brała udziału w badaniach.
Naukowcy uważają, że ludzie anatomicznie współcześni opuścili Afrykę, gdzie wyewoluowali, w okresie 200 000 - 60 000 lat temu. Badacze wiedzą też, że "Ewa" żyła w Afryce. Poza tym wiemy niewiele.
Tykanie chromosomów
"Ewę" odnaleziono dzięki analizom mitochondrialnego DNA które dziedziczy się tylko w linii żeńskiej. Kobieta przekazuje je wszystkim dzieciom, ale tylko córki przekazują je dalej. Chromosom Y jest z kolei dziedziczony z ojca na syna. Mutacje w chromosomie są zaś jak tykający zegar, który pozwala odnaleźć najstarszego wspólnego przodka wszystkich chromosomów Y i go wydatować.
Carlos Bustamante, genetyk z Stanford University i jego koledzy zebrali sporą próbę chromosomów Y. Pochodziły od 69 mężczyzn z różnych rejonów świata. Każdą mutację, którą różniły się poszczególne chromosomy, badacze wiązali z jakimś ważnym wydarzeniem z historii Homo sapiens, np. przejściem przez Cieśninę Beringa i zasiedleniem Ameryk, których datowanie jest znane z archeologii itp. Tak właśnie ustalili, że "Adam" żył ok. 125 000-135 000 lat temu.
Z kolei najnowsze analizy wieku "Ewy" sugerują, że istniała w okresie pomiędzy 148 000 - 99 000 lat temu.
Część mężczyzn ma starszy chromosom
Istnieją jednak jeszcze inne badania. Analizy Michaela Hammera z University of Arizona, także publikowane wcześniej na łamach "Science", wskazują, że "Adam" żył 180 000 - 200 000 lat temu.
Z kolei analizy, które Hammer opublikował w marcu tego roku na łamach American Journal of Human Genetics, że część mężczyzn w Afryce posiada odrębny chromosom Y, którego przodek żył w okresie 237 000 - 581 000 lat temu, a zatem jeszcze wcześniej. Czy to w ogóle było Homo sapiens? - To nawet nie pasuje do drzewa genealogicznego człowieka, które narysował Bustamante - komentuje Hammer.
Bustamante w odpowiedzi planuje badania chromosomów pochodzących od 2000 mężczyzn. Tak liczna próba może nawet udzielić informacje, z której części Afryki pochodził "Adam".
Trzeba także pamiętać, że, niezależnie od tego, kiedy żył ów Adam, nie był to jedyny mężczyzna na ziemi, a tylko członek większej grupy. Miał więcej szczęścia niż jego koledzy i to właśnie jego geny przetrwały.
(ew/LiveScience)