Nauka

Najstarsza neandertalska budowla sprzed 176 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 22:11
Odkryto ją w jaskini na południu Francji. Grota była odcięta od świata przez tysiące lat. Wyniki badań nad jej zawartością publikuje „Nature”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Domena publiczna

Badacze odkryli tam pozostałości okrągłego założenia wykonanego ze stalagmitów. Datowanie wykazało, że zbudowano je 176 tys. lat temu, a to oznacza, że jego autorami nie mogli być nasi przodkowie. W Europie żyli wówczas jedynie neandertalczycy.

Jaskinia nazywa się Bruniquel. Po ran pierwszy zbadano ją w 1990 roku, kiedy speleolodzy znaleźli do niej wejście. Wówczas znaleziono tam pozostałości wymarłych zwierząt, które kiedyś zimowały w grocie.

W głębi groty znaleziono jednak coś jeszcze ciekawszego - pozostałości dwóch półokrągłych struktur. Ich regularność wskazywała, że mogły być tworem człowieka. Sprawdzono to jednak dopiero w 2013 roku, kiedy wykopaliska w grocie przeprowadził Jacques Jaubert z Uniwersyteu Bordeaux.

Strukturę wykonano ze stalagmitów o podobnej wielkości. Nie do końca wiadomo, do czego służyła. Niektóre z elementów „budowli” są przepalone.

To najstarsza i najokazalsza znana budowla wzniesiona przez człowieka. Wskazuje, że neandertalczycy musieli posiadać jakiś rodzaj hierarchii społecznej. W przeciwnym razie nie byliby w stanie wznieść czegoś podobnego.

Zobacz, jak wygląda znalezisko:

(ew/IFLScience)


Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia antropologia
Czytaj także

Neandertalsko-ludzkie krzyżówki wcześniej niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:10
Neandertalczycy zaczęli mieszać się genetycznie z ludźmi współczesnymi znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono. Do takich wniosków doszli eksperci z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Ich publikację zamieszcza tygodnik „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperyment zdradza, jak zbudowano Stonehenge

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 22:22
Turyści, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiali się jak zbudowano Stonehenge. Okazuje się, że nie musiało to wiązać się z angażowaniem setek ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy znaleźliśmy grób Arystotelesa? Wszystko na to wskazuje

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 21:00
Grób Stagiryty znajdował się w jego rodzinnym mieście - w starożytnej Stagirze w środkowej Macedonii.
rozwiń zwiń