Nauka

Lekarze przeszczepili pacjentowi palec od nogi w miejsce odciętego kciuka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 15:00
Bardzo trudny i rzadko wykonywany zabieg trwał ponad dziewięć godzin i zakończył się sukcesem. Operacja przywróciła funkcje dłoni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Pacjent stracił kciuk wiosną 2015 roku w wyniku wypadku. Palec został odcięty piłą tarczową, a jego replantacja nie powiodła się.

Jak powiedział dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, taka implantacja palca od nogi w miejsce utraconego kciuka jest zabiegiem znanym od lat 60., lecz rzadko wykonywanym z powodu stopnia trudności.

- Nie możemy dać gwarancji, że pacjent tracąc zdrowy palec u nogi odzyska kciuk. Dlatego przede wszystkim pod względem psychologicznym to operacja obciążona dodatkowym stresem dla pacjenta i lekarzy chirurgów - dodał Domanasiewicz.

Jak wyjaśnił, na potrzeby przeszczepu pobierany jest drugi palec u nogi, bo jego utrata nie utrudnia pacjentowi późniejszego chodzenia. Stopa pacjenta zostaje chirurgicznie zwężona, a funkcje drugiego palca przejmuje częściowo palec trzeci.

- Przy implantacji tego palca w miejscu kciuka kluczowe jest dla chirurgów, w jakim stanie to miejsce jest po wypadku. Lekarze muszą odtworzyć, wypreparować m.in. dwie żyły, tętnice, dwa ścięgna i kości - wskazał chirurg.

Domanasiewicz poinformował, że 10 dni po zabiegu 50-letni pacjent porusza już nowym kciukiem. Rana goi się dobrze, a kciuk jest odpowiednio ukrwiony.

Wyjaśnił, że zagrożeniem przy takim zabiegu jest tzw. skurcz naczyniowy, który może spowodować, że przeszczep nie zostanie przyjęty. Natomiast atutem przy przeszczepie własnego palca jest fakt, że pacjent nie będzie musiał przyjmować przez wiele lat leków immunosupresyjnych.

Brak kciuka to utrata ok. 50-65 proc. funkcji ręki, dlatego implantacje tego palca są niezwykle istotne dla komfortu życia pacjenta.

***

Wykonana na początku października implantacja palca nogi w miejsce kciuka jest pierwszym takim zabiegiem wykonanym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Pierwszy taki zabieg na świecie wykonano w 1968 roku w USA, a w Polsce w 1978 roku jako pierwszy przeprowadził taką operację zespół prof. Ryszarda Kocięby w Trzebnicy.

PAP, kk

Czytaj także

Pierwsze ośrodki wczesnego wykrywania zapalenia stawów jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:38
Powstanie ośrodków wczesnego wykrywania zapalenia stawów przewidziano w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Reumatycznych na lata 2016-2020.
rozwiń zwiń