Nauka

Miasto na piramidzie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2008 09:33
Badania na Visocicy w Bośni przynoszą zaskakujące rezultaty.

Wszyscy pamiętają jeszcze zapewne bośniacką piramidę, jaką dwa lata temu pokazał światu archeolog-amator Semir Osmanagić. Piramidą sprzed 12 tysięcy lat, a zatem z czasów, kiedy po Europie według tradycyjnej archeologii przemieszczali się jeszcze łowcy reniferów, miała być góra Visocica w Bośni.

Semir Osmanagić, Amerykanin bośniackiego pochodzenia, który dokonał tego „odkrycia”, rozpoczął na zboczach góry wykopaliska. Trwające od kilku sezonów prace przyniosły wreszcie rezultaty, chociaż zapewne nie takie, jakich spodziewałby się Osmanagić. Inna grupa archeologów, która także prowadzi wykopaliska na Visocicy, odkryła tam liczne zabytki, ale dużo młodsze niż „piramida”. Bośniaccy archeolodzy wykopali 8 fragmentów gotyckich ozdób architektonicznych, szklane buteleczki z XIV-XV wieku, które na zbocza góry dotarły z Wenecji i Niemiec, 20 srebrnych przedmiotów z XV wieku oraz, jak na każdych wykopaliskach, całą masę ceramiki.

Kto sprowadził na Visocicę te wszystkie przedmioty? Zabytki te są po prostu pozostałością po mieście Visoki, które w średniowieczu znajdowało się na szczycie bośniackiej góry. Pierwsze pisemne wzmianki o tym osiedlu pochodzą z 1355 roku, ale archeolodzy uważają, że mogło ono istnieć już dwa wieki wcześniej, w XII wieku. Nie było to zresztą byle miasteczko: od czasu do czasu rezydowali w nim sami bośniaccy królowie. – Dlatego temu miejscu poświęcano wiele uwagi – wyjaśnia obecność ozdób i importowanych przedmiotów kierująca badaniami Lidija Fekeza. – Kiedy usuniemy ze szczytu wzgórza roślinność, dowiemy się, jak wyglądała ta starobośniacka osada – mówi. Visocica może więc mieć znaczenie dla Bośni – ale nie jako piramida postawiona przez nieznaną cywilizację, lecz jako  pozostałość czasów, gdy kraj ten miał własnych królów.

To nie koniec badań na zboczach Visocicy. Bośniaccy archeolodzy wzywają rząd, aby przekazał więcej środków badania średniowiecznej Bośni. Coraz częściej także pojawiają się głosy, które nawołują do odebrania Osmanagiciowi pozwolenia na wykopaliska.

(ew/Southeast European Times)

 

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna mumia królowej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 08:50
To prawdopodobnie ziemskie szczątki królowej Seszseszet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schleswig-Holstein sfilmowany

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2008 11:03
Polscy nurkowie odnaleźli i sfilmowali wrak pancernika Schleswig-Holstein.
rozwiń zwiń