Nauka

Palenie albo zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2007 11:19
Znane wszystkim palaczom białe plakietki w czarnej ramce, ostrzegające przed szkodliwością palenia, zdają się przynosić całkiem niezły skutek.

 

„Palenie albo zdrowie”, ”Palacze tytoniu umierają młodziej”, "Palenie tytoniu może zmniejszyć przepływ krwi i powodować impotencję"... To tylko kilka spośród tekstów umieszczanych na paczkach papierosów i tytoniu – nałogowi palacze z nich drwią, prześcigając się w kolekcjonowaniu pudełek z coraz bardziej drastycznymi przestrogami. Eksperci od marketingu firm tytoniowych narzekają, że ostrzeżenia tylko psują artystyczną formę opakowań… tymczasem znane wszystkim palaczom białe plakietki w czarnej ramce zdają się przynosić całkiem niezły skutek.

W marcowym wydaniu American Journal of Preventive Medicine ukazały się wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań, przeprowadzonych w latach 2002-2005 wśród kilkunastu tysięcy palaczy z Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA. Badanie było idealną okazją do porównania skuteczności ostrzeżeń – zgodnie z konwencją FCTC ostrzeżenia powinny być „duże, jasne, dobrze widoczne i czytelne” i zajmowac przynajmniej 30% powierzchni opakowania. Jedynym spośród wymienionych krajów, którego ostrzeżenia spełniały normę w momencie rozpoczęcia badań była Kanada, w 2002 standardy podniosła Wielka Brytania, wciąż nieco poniżej zalecanego minimum ostrzega się przed zgubnym nałogiem w Australii, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia umieszczane są tylko z boku opakowania, a ich treści nie zmieniono od 1984 roku!

Okazało się, że najbardziej świadomi zagrożeń zdrowotnych związanych z paleniem byli Kanadyjczycy, wielu palaczy bardzo poważnie rozważało rzucenie palenie  – w Kanadzie rysunki ostrzegające przed paleniem zajmują połowę powierzchni paczki papierosów. Znaczny wzrost świadomości ryzyk wynikających z paleniem zaobserwowano w Wielkiej Brytanii po dostosowaniu etykiet do standardów FCTC – pierwszą turę badań przeprowadzono na 2 miesiące przed wprowadzeniem nowych opakowań, w kolejnych trzech, 6, 18 i 32 miesiące po ich wprowadzeniu, liczba osób świadomych zagrożeń znacznie wzrosła, a część respondentów była zdecydowana rzucić palenie i stanowczo odmawiała  częstującym ich papierosem ankieterom. Tymczasem palacze z USA i Australii niemal zupełnie ignorowali słabo widoczne ostrzeżenia.

Wszystko wskazuje więc, że, wbrew obiegowej opinii, ostrzeżenia przynoszą skutek. Ich skuteczność zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo są drastyczne i na ile widoczne.
Być może za jakiś czas ci, którzy rzucą palenie, dożyją czasów, kiedy paczki ich ulubionych niegdyś papierosów zamienią się w jedno wielkie ostrzeżenie z wkomponowanym gdzieś z boku malutkim logo marki.

Jakub Urbański

Czytaj także

Palisz? Masz niższe IQ

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 12:39
Badacze dowodzą: palacze mają niższy iloraz inteligencji niż niepalący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie czekają na ustawę. Już wprowadzają całkowity zakaz palenia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 12:03
Radni w Gdyni, nie czekając na uchwalenie ustawy zakazującej palenia papierosów, sami chcą uchwalić prawo zabraniające palenia na plażach, przystankach i placach zabaw. Zakaz taki obowiązuje już w Gdańsku. O sprawie pisze portal trojmiasto.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porównują palenie papierosów do przymusowego seksu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 12:36
Członkowie rządu i stowarzyszenia prorodzinne protestują przeciw rozpoczętej w tym tygodniu we Francji skandalizującej kampanii antynikotynowej. Plakaty porównują palenie do przymusowego stosunku seksualnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierosy elektroniczne nie są nieszkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 11:51
Nie ma dowodów na to, że elektroniczne papierosy mniej szkodzą zdrowiu od zwykłych - z taką tezą wystąpiła grupa naukowców z Grecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palisz w ciąży? Nawet wnuki narażasz na raka

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2010 09:21
Wiemy, że paląc podczas ciąży, kobieta naraża na niebezpieczeństwo swoje nienarodzone dziecko. Okazuje się, że również przyszłe wnuki.
rozwiń zwiń