Nauka

Trudny sukces

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2007 08:33
Z embriona sklonowanego rezusa otrzymano zdrowe komórki macierzyste

Udało się przekroczyć barierę, której przekroczyć nie udawało się przez całe lata, mimo wytężonych wysiłków najlepszych laboratoriów na świecie: metodą klonowania wytworzono embrion małpy, a więc przedstawiciela naczelnych i wyprowadzono z niego dwie linie komórek macierzystych. To – zdaniem naukowców – prawdziwy przełom, ponieważ do tej pory klonowanie naczelnych nie udawało się, a jeśli już pewne próby można było uznać za w miarę pozytywne –  eksperyment nie wychodził w drugiej części.

Opisany sukces uzyskał dr Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health and Science University w Portland po 10 latach doświadczeń i zużyciu łącznie ok. 15 tysięcy zwierzęcych jajeczek. Metoda jest prosta tylko na papierze. Od 10-letniego samca rezusa pobrano komórkę skóry i wprowadzono jej jądro do pozbawionej DNA komórki jajowej samicy. Następnie spowodowano, że zaczęła się ona dzielić jako klon samczyka, a z tego wyizolowano komórki macierzyste, które nie traciły swoich unikalnych właściwości. Użyto przy tym nowatorskiej metody, znacznie mniej inwazyjnej wobec komórek, niż stosowane do tej pory. Nie powiodły się natomiast próby doprowadzenia „do końca”, czyli narodzin sklonowanej małpki – embriony dochodziły najwyżej do etapu 2-5 dniowej blastocysty.

Chociaż tego rodzaju eksperymenty budzą na świecie dyskusje, wielu badaczy ma nadzieję, że opisana praca pomoże w przyszłości uzyskiwać w laboratorium embriony ludzkie w celach terapeutycznych, właśnie dla otrzymywania komórek macierzystych. Wiedzie jednak do tego jeszcze bardzo długa droga, bo nawet autorzy odkrycia nie do końca wiedzą, dlaczego akurat to doświadczenie się udało, a wiele poprzednich, robionych tak samo – nie. Ponadto liczba komórek jajowych przypadających na jedną udaną próbę jest zbyt wielka, by można było taki sposób stosować w przypadku ludzi.

Zobacz więcej na temat: DNA komórki macierzyste
Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek bezwolny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 12:12
Każdego dnia podejmujemy setki, tysiące decyzji. Tylko kto te decyzje podejmuje? My czy nasze geny, środowisko i przypadek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskał wzrok dzięki komórkom macierzystym

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 19:04
38-letni Brytyjczyk, który stracił wzrok w bójce, całkowicie go odzyskał po eksperymentalnej terapii z zastosowaniem komórek macierzystych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń