Nauka

Żyj wesoło i długo

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2009 13:51
Cechy charakteru wpływają na długowieczność.

Specyficzne cechy osobowości mają związek ze zdrowiem w okresie starzenia się oraz z długowiecznością - zaobserwowali amerykańscy naukowcy. Przebadali oni potomstwo stulatków. Pisze o tym "Journal of the American Geriatrics Society".

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Bostonie przeanalizowali dane uzyskane w długoterminowych badaniach, którymi objęto osoby żyjące ponad 100 lat oraz ich krewnych. Okazało się, że długowieczność to nie tylko kwestia genów i zdrowia, ale i cech osobowości.

Już wcześniejsze prace, jakie prowadzono nad rodzeństwem i potomstwem stulatków, wykazały, że długowieczność jest cechą dziedziczoną w rodzinach. Obliczono, że w grupie dzieci stulatków śmiertelność jest ok. 120 proc. (!) niższa niż wśród ich rówieśników, a także że znacznie rzadziej lub później rozwija się u nich choroba serca, nadciśnienie i cukrzyca typu II. Teraz nadszedł czas na zbadanie cech osobowości, które wpływają na to, że żyjemy tyle, ile żyjemy.

Naukowcy zbadali 246 niespokrewnionych ze sobą osób (125 kobiet i 121 mężczyzn), będących potomkami stulatków. Średnia ich wieku wynosiła 75 lat. Badacze ocenili pięć podstawowych cech osobowości, takich jak neurotyzm (chwiejność emocjonalna i brak odporności na sytuacje frustrujące), ekstrawersję, otwartość, zgodność i sumienność. Okazało się, że potomstwo stulatków - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - uzyskało niskie noty w zakresie neurotyzmu, ale niemal wszyscy okazali się ekstrawertykami. Córki osób długowiecznych były też stosunkowo bardziej zgodne. Wyniki dotyczące pozostałych cech krewnych osób długowiecznych nie odbiegały od średniej.

Badacze uważają, że mniejsza skłonność do neurotyzmu, a większa do ekstrawersji najprawdopodobniej korzystnie wpływa na zdrowie. "Na przykład, osoby mniej neurotyczne są w stanie skuteczniej radzić sobie w sytuacjach stresujących lub lepiej je kontrolują, niż osoby z wyższym poziomem neurotyzmu – komentuje Thomas Perls, który kieruje projektem badań nad stulatkami (New England Centenarian Study). - Z kolei, osoby uważane za ekstrawertyków częściej nawiązują przyjaźnie i dbają o siebie" – wyjaśnia.

Czytaj także

Kobiety z Marsa, mężczyźni z Wenus… lub na odwrót

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2008 14:42
Na czym polegają różnice między płciami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klub inteligentów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2008 12:00
IQ uważany jest dziś za wyznacznik ludzkiej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starsi i szczęśliwsi

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 12:32
Podeszły wiek może być receptą na szczęście - wynika z badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głębsze znaczenie emotikonów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 11:45
Ludzie z różnych kultur inaczej odczytują mimikę twarzy.
rozwiń zwiń