Nauka

PALEONTOLOGIA: Wiekowe chrząszcze

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 13:26
Większość ze znanych współcześnie grup chrząszczy pojawiła się na ziemi w czasach dinozaurów.

Większość ze znanych współcześnie grup chrząszczy pojawiła się na ziemi w czasach dinozaurów. To około 110 mln lat wcześniej niż sądzono – twierdzą badacze w najnowszym numerze Science.

Jak dotąd naukowcy twierdzili, że zróżnicowanie się tej grupy zwierząt zbiegło się w czasie z pojawieniem roślin kwitnących w okresie kredy (145-65 mln lat temu). Wynikało to z prostej intuicji, że każdy gatunek takiej rośliny może stanowić niszę dla oddzielnego gatunku chrząszcza - a warto wiedzieć, że jest to jedna z najliczniejszych grup owadów. Szacuje się, że obecnie istnieje aż 300 tys. różnych gatunków chrząszczy, które stanowią około ćwierć organizmów żyjących na Ziemi!

Autorzy publikacji w najnowszym Science uważają, że datę pojawienia się tych organizmów trzeba przesunąć do okresu jury. Argumentują oni, że jeszcze przed pojawieniem się roślin kwitnących istniało 100 rodzin, do których należą współczesne chrząszcze. – Chrząszcze mogą wykorzystać różne nisze: żyć w skałach i pod korą – wyjaśnia dr Johannes Bergsten z brytyjskiego Imperial College London, jeden z autorów publikacji. Naukowcy uważają, że zbadanie ewolucji tak licznej grupy organizmów pomoże nam lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje przyroda w ogóle.

Czytaj także

Witajcie w antropocenie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2008 07:09
Polski geolog przewiduje przyszłość Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie Polaków wstrząsa historią ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 12:27
Okazuje się, że życie wyszło z morza wczesniej niż dotąd sądziliśmy. I wyszło... pod Kielcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tetrapody z Dewonu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 16:43
Polscy naukowcy wywrócili do góry nogami ewolucję. Publikacja na okładce w Nature, tłumy dziennikarzy na konferencji prasowej i odkrycie, które zmienia naszą wiedzę o przebiegu ewolucji - tak można w skróce podsumować badania grupy młodych polskich naukowców Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotra Szreka z Państwowego Insytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dryfująca przeszłość lemurów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
Na Madagaskar lemury dostały się na tratwach.
rozwiń zwiń