Nauka

EKOLOGIA: Czy grozi nam atak szarańczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2008 11:43
Genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) mogą okazać się dla ludzkości wielkim dobrodziejstwem, ale także stanowić duże zagrożenie.


Która z możliwości okaże się bardziej prawdopodobna? Badania nad skutkami modyfikacji genetycznych na obecnym etapie nie są jeszcze w stanie rozstrzygnąć tego dylematu.

GMO to organizmy o zmodyfikowanym materiale genetycznym (DNA lub RNA). Dokonuje się tego za pomocą opracowanych technik biologii molekularnej, zazwyczaj poprzez włączenie do genomu pewnego organizmu obcego genu, pochodzącego od innego gatunku. W efekcie tego powstaje nowy gatunek, posiadający nową cechę. W przypadku roślin taka nowa cecha może spowodować większą odporność na środki chwastobójcze lub na pasożyty.

Na polskim rynku nie ma jeszcze genetycznie zmodyfikowanej żywności, na co dzień mamy jednak do czynienia z produktami powstałymi w oparciu o GMO. Są to m.in. proszki do prania, w których czynnik biologiczny jest produktem genetycznie zmodyfikowanych organizmów, a także produkty mleczarskie powstające po zastosowaniu genetycznie zmodyfikowanych drobnoustrojów. Także niektóre leki, np. insulina czy hormon wzrostu, powstają przy użyciu zmodyfikowanych genetycznie bakterii. Prawo w Polsce i w całej Unii Europejskiej nie zakazuje importu i sprzedaży żywności oraz pasz wytworzonych z GMO.

Niektóre z przeprowadzonych niedawno badań wykazały, że produkowane w efekcie modyfikacji genetycznych przez pewne rośliny toksyczne białko, może być szkodliwe dla ssaków, a więc także dla ludzi. Z drugiej strony nie wykorzystywanie GMO mogłoby spowodować  niszczenie naszych upraw chociażby przez chmary szarańczy, przybyłych z krajów, wykorzystujących materiały genetyczne.
 
Na podstawie: PAP

Czytaj także

Powietrze tak niezdrowe, że kazano zostać w domu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 13:41
Zanieczyszczenie powietrza w Hongkongu osiągnęło w poniedziałek rekordowy poziom, co skłoniło władze do wydania zalecenia, by mieszkańcy unikali wychodzenia na dłużej z pomieszczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń