Jedną trzecią naszego życia, czyli średnio kilkadziesiąt lat, przesypiamy. Spanie nie zawsze łączy się ze snem, a jeśli ten się pojawia, to zwykle jest oznaką tego, o czym aktualnie intensywnie myślimy i co silnie wpływa na nasze emocje. - Jeśli mamy dużo określonych treści w głowie, to jest duże prawdopodobieństwo, że to nam się przyśni w nocy - precyzuje dr Michał Skalski.
Badania naukowe potwierdzają, że jeśli dużo o czymś myślimy przed zaśnięciem, to istnieją duże szanse na to, że związane z tym obrazy pojawią się w naszych snach. Inaczej ma się rzecz w przypadkach dużego wysiłku fizycznego i psychicznego. - Każdej nocy nam się coś śni, ale jeśli organizm jest przemęczony i walczy o wypoczynek, to będziemy spać snem głębokim, w którym marzenia senne występują ekstremalnie rzadko - wyjaśnia dr hab. Adam Wichniak.
Czy to, co pamiętamy po przebudzeniu, to sny z ostatniej fazy marzeń sennych? Co się dzieje w naszym mózgu, gdy zasypiamy? Po co zwierzętom sen? Jak świecące ekrany wpływają na jakość naszego wypoczynku w nocy? O tym i innych tajemnicach snu więcej w nagraniu audycji.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr hab. n. med. Adam Wichniak (Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii), dr Michał Skalski (psycholog, psychiatra)
Data emisji: 27.06.2017
Godzina emisji: 21.08
sm/ei