Nauka

Jedz mniej, pamiętaj więcej!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 13:13
Obniżenie ilości spożywanych kalorii wpływa na pamięć.

Badania z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych dowodzą, że obniżenie ilości spożywanych kalorii wydłuża życie wielu zwierząt, w tym szczurów i muszek owocowych. Dodatkowo, niskokaloryczna dieta oraz pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe polepszają pamięć i opóźniają proces starzenia się mózgu. Ale czy dotyczy to także ludzi?

Odpowiedź na to pytanie uzyskali niemieccy naukowcy z uniwersytetu w Munster. Do swoich badań wybrali 50 osób z nadwagą w wieku około 60 lat. Poddano ich testom sprawdzającym zdolność zapamiętywania a następnie podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa spożywała o 30% kalorii mniej niż pozostałe. Druga spożywała o 20% więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych między innymi w oliwie z oliwek i pewnych gatunkach ryb. Trzecia grupa była grupą kontrolną, której dieta nie uległa zmianie.

Po trzech miesiącach ponownie sprawdzono pamięć ochotników. Okazało się, że osobom na diecie niskokalorycznej o 20% polepszyła się pamięć werbalna, która związana jest z zapamiętywaniem słów. Co ciekawe, nie zaobserwowano polepszenia pamięci u osób będących na diecie bogatszej w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlaczego niskokaloryczna dieta polepsza pamięć? Analiza krwi badanych wykazała zmniejszoną ilość insuliny oraz białka CRP, będącego biochemicznym znacznikiem stanu zapalnego w organizmie. Jednak to, w jaki sposób białka te wpływają na zdolność zapamiętywania nie jest jeszcze do końca wyjaśnione. Odkrycie to pomoże w rozwoju nowych strategii polepszenia kondycji psychicznej osób starszych.

Ograniczenie ilości jedzenia nie tylko może poprawić naszą kondycję fizyczną, ale być może pozwoli nam także lepiej zapamiętać listę zakupów lub imię osoby, którą właśnie spotkaliśmy.

Monika Klejman 

Na podstawie: PNAS

 

 

Czytaj także

Otyłość niebezpieczna jak papierosy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2009 11:52
Ostrzegają brytyjscy eksperci w magazynie "Lancet".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość w genach, dziedziczona po rodzicach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 10:02
Odkryto kolejny genetyczny puzel w zagadce otyłości. Ubytek fragmentu chromosomu 16 powoduje ciężką postać otyłości - informuje "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość - epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 20:43
Powikłania i leczenie otyłości. Jak walczyć z chorobą?
rozwiń zwiń