Prześcigają nas nie tylko kraje rozwinięte, ale i uczelnie z państw azjatyckich, a nawet z Południowej Afryki. Czym to grozi dla naszego kraju?
Dwa najlepsze polskie Uniwersytety Warszawski i Jagielloński są w czwartej setce Rankingu szanghajskiego. Wynika to m.in. z niskiej jakość prowadzenia badań naukowych oraz przypadającego na jednego pracownika liczby publikacji w czasopismach typu "science" i "nature".
Problem tkwi również w tym, że Polska przez wiele lat nie prowadziła poważnej dyskusji na temat kondycji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
Uczelnie są również źle zarządzane. Rektorzy wybierani są przez całą społeczność akademicką. Ciężko zwolnić pracownika, który nie pracuje naukowo i nie prowadzi dobrej dydaktyki.
Krzysztof Michalski o rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego dyskutuje z profesorami: Maciejem Żyliczem z Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej, Tadeuszem Lutym - byłym rektorem Politechniki Warszawskiej i Andrzejem Jajszczykiem z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Rozmówcy są za wprowadzeniem, powszechnej odpłatności za studia, ale należy pamiętać o pomocy materialnej przyznawanej najzdolniejszym studentom.