Nauka

Odnaleźć grób Sieciecha

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 12:05
Archeolodzy szukają siedziby i grobu najpotężniejszego możnowładcy polskiego średniowiecza.


W historii średniowiecznej Polski było niewiele osób takich jak Sieciech - możnowładca małopolski z rodu Starżów-Toporczyków, który na przełomie XI i XII wieku dążył do jawnego przejęcia władzy w Polsce. Badacze z Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego próbują odnaleźć jego grób.

Poszukiwania trwają w okolicy Sieciechowa (pow. kozienicki) - wczesnośredniowiecznego grodu, siedziby rodu Sieciechów. Naukowcy czerpią informacje o lokalizacji grodu ze źródeł historycznych, gdyż do dzisiaj nie zachowały się żadne widoczne pozostałości dawnej możnowładczej siedziby. Archeolodzy liczą jednak na sukces, który mają zapewnić kompleksowe badania. Pomysłodawcami projektu są Zofia Kowarska i Szymon Lenarczyk.

- Przeprowadzenie szczegółowej kwerendy źródłowej w połączeniu z zastosowaniem  nowoczesnych metod nieinwazyjnej prospekcji archeologicznej pozwoli na wstępne określenie lokalizacji tego niezwykle ważnego stanowiska. Dodatkowym atutem projektu jest możliwość naukowej weryfikacji dotychczasowych wzmianek historycznych dotyczących Sieciechowa i jego okolic, a tym samym lepsze poznanie historii regionu – wyjaśniał PAP Szymon Lenarczyk.

Archeolodzy wykorzystają wszystkie możliwości, jakie daje im współczesna technologia, między innymi zdjęcia lotnicze, które pozostają znakomitym sposobem odnajdowania grodów. - Fotografia lotnicza umożliwia zarówno odnalezienie i lokalizację obiektów dobrze  zachowanych, jak i takich, które są niewidoczne z powierzchni ziemi – mówi Lenarczyk. To dlatego, że w miejscu dawnych struktur wegetacja ma często innym kolor, co doskonale widać z lotu ptaka.

Dotychczas wykonano kilkaset zdjęć z wysokości ok. 150-200 m w czasie kilku sesji fotograficznych o różnych porach dnia i pod różnym kątem nachylenia sprzętu. W terenie pracował również geodeta Instytutu Archeologii UW, który za pomocą nowoczesnego sprzętu geodezyjnego (GPS-RTK), zmierzył charakterystyczne punkty znajdujące się na terenie fotografowanym z lotu ptaka.

Dzięki pomiarom będzie możliwe połączenie poszczególnych zdjęć poprzez nałożenie na siebie charakterystycznych punktów umieszczonych na powierzchni ziemi. Uzyskana mozaika zdjęć ukaże spójny obraz badanego terenu.

Ród Sieciecha wywodził się z książęcego rodu Stażów Toporów, który rządził państwem Wiślan do chwili połączenia się z Polanami. Dużo uwagi, zarówno samemu Sieciechowi, jak i znamienitej siedziby palatyna, nadwiślanego grodu Sieciecha, poświęca w swych kronikach Gall Anonim. Gród funkcjonował zapewne aż do połowy XIII wieku. W tym okresie Wisła zmieniła swój główny nurt i gród znacznie stracił na znaczeniu, aż w końcu wyludnił się i popadł w zapomnienie.

Sam Sieciech w okresie piastowania funkcji palatyna (1080-1100) prawdopodobnie przyczynił się do wygnania Bolesława Śmiałego, zwiększając swoje wpływy na dworze książęcym Władysława Hermana. Palatyn miał pod sobą dwór i osobę księcia, pod nieobecność władcy sprawował najwyższe funkcje wojskowe i państwowe. Faktycznie rządził Księstwem; bił także własną monetę.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Władysław Herman gps
Czytaj także

„Ziemia ta piękna jak baśń”

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 11:55
Suwalszczyzna to zapomniany koniec świata. Tym regionem prawie nikt się nie interesuje. Niewielu tam dotarło. Wielu nawet o nim nie słyszało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaplica Dąbrówki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 07:39
Niezwykłe palatium Mieszka I w Poznaniu zdradza kolejną tajemnicę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak Węgier dwa bratanki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 14:20
Dziś Dzień Przyjaźni obu narodów
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe wydawnictwo IPN – historia „żołnierzy wyklętych”

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2008 07:43
Myślę, że to jest zjawisko w polskiej historii, które powinno wywoływać w nas poczucie obowiązku.
rozwiń zwiń