Nauka

Piękne o małych stopach

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 11:00
Badania wskazują, że wielkość stopy ma związek z atrakcyjnością twarzy kobiet.

Okazuje się, że zwyczaj zmniejszania stóp, obecny w niektórych cywilizacjach Wschodu, może mieć podłoże genetyczne. Takie parametry jak wielkość stopy, długość kości udowej czy szerokość bioder mają związek z atrakcyjnością twarzy kobiet – informują naukowcy na łamach „New Scientist".

Jeremy Atkinson, psycholog ewolucyjny z University of Albany w Nowym Jorku, oraz jego koleżanka po fachu, Michelle Rowe, zmierzyli między innymi długość ręki, stopy, uda oraz szerokość bioder 60 studentek. Następnie wybrał po osiem kobiet z najwyższymi i najniższymi wartościami tych parametrów i "uśredniał" wygląd ich twarzy. Oceną atrakcyjności tak uzyskanych kobiecych twarzy zajęło się 77 heteroseksualnych studentów. Okazało się, że od 8 do 11 razy bardziej podobały się twarze studentek o małych stopach, dłuższych kościach udowych, węższych biodrach i ogólnie wyższych.

Jak mówi Atkinson, takie cechy wydają się mężczyznom atrakcyjne, ponieważ wskazują, że dana kobieta nie chorowała w dzieciństwie. Stres i złe odżywianie w życiu płodowym oraz okresie dorastania mogą wpływać na poziom hormonów płciowych, powodując przedwczesne dojrzewanie, co wiąże się ze stosunkowo niskim wzrostem i tendencją do otyłości. Tymczasem kobiety, których dzieciństwo upłynęło w miarę beztrosko rosną dłużej, są wyższe i szczuplejsze, zaś ich twarz staje się bardziej stereotypowo kobieca, a przez to i atrakcyjniejsza.

Naukowcy zbadali także atrakcyjność i "męskość" 62 mężczyzn w ocenie 82 heteroseksualnych kobiet, dokonując uśrednienia ośmiu męskich twarzy wybranych podobnie jak wcześniej na podstawie 26 pomiarów części ciała. Rezultaty były mniej jednoznaczne – atrakcyjni dla kobiet byli zarówno panowie o długim torsie, jak i o szczupłych nadgarstkach. Jak wyjaśniają badacze, niejednoznaczność może wiązać się z tym, że duży, dominujący samiec chętnie zapewni dobre geny, ale najczęściej szybko znika i nie pomaga w wychowaniu potomstwa, podczas gdy romantyk o szczupłych nadgarstkach lepiej zadba o dzieci.

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia wychowanie
Czytaj także

Koniec ewolucji człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2008 12:19
Genetycy twierdzą, że ewolucja człowieka dobiega końca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpy, które świecą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2009 10:56
Naukowcy wyhodowali genetycznie modyfikowane małpy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poważne pytanie o śmiech

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 05:30
Śmiech jest uniwersalny. Śmiejemy się wszyscy. Ale nie zawsze z tego samego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego szympans nie mówi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 14:14
Dlaczego szympansy nie mówią? Badacze podejrzewają, że odpowiedź tkwi w genie FOXP2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pingwin, który wstrząsnął nauką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 04:35
Mutacje DNA nie są tak precyzyjnym zegarem biologicznym, jak się wydawało.
rozwiń zwiń