Nauka

Krzemionki znowu zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:00
Polski cud - neolityczna kopalnia krzemienia po raz kolejny zadziwiła archeologów.


Neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich to cud na skalę światową. Co więcej – nie przestaje zadziwiać archeologów. Ostatnie badania w kopalni przyniosły wspaniałe rezultaty - prehistoryczne narzędzia górnicze z kamienia, krzemienia i poroża, w tym kilofy o niespotykanych wcześniej formach.

Słynna kopalnia funkcjonowała od IV do II tysiąclecia p.n.e. Charakterystyczny krzemień w siwe paski trafiał stąd do odległych rejonów Europy.

Odkryć dokonali archeolodzy z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, pracujący pod kierunkiem Artura Jedynaka i Kamila Kaptura. Badania prowadzono w rejonie tzw. Wielkich Komór Wapiennikarskich, czyli miejscu gdzie wydobywano wapień w trzech pierwszych dekadach XX wieku. Wówczas częściowemu zniszczeniu uległy prahistoryczne wyrobiska, w których eksploatowano złoża krzemienia pasiastego. - Ówczesne wydobycie przyczyniło się do zniszczenia znacznych partii zabytkowego pola eksploatacyjnego, a pozostałe do dziś podziemne kamieniołomy stanowią nadal zagrożenie dla pradziejowych kopalń - wyjaśnia Artur Jedynak.Mimo to zachowało sie jeszcze sporo bezcennych artefaktów. Najnowsze prace archeologiczne przeprowadzono wspólnie z górnikami, którzy zabezpieczyli komory. Dzięki poprawie ich stabilności, nie zagrażają już sąsiednim pradziejowym wyrobiskom, i co ważne podziemnej trasie turystycznej.Archeolodzy odkryli kilka nieznanych wcześniej kopalń typu filarowo-komorowego. Ich stan zachowania był dobry, poza rejonami, gdzie stykały się z komorami wapiennikarskimi. Łącznie przebadano powierzchnię ok. 25 m2.

W trakcie prac zinwentaryzowano ponad 2600 zabytków krzemiennych: głównie okruchów krzemienia, który został odrzucony przez neolitycznych górników jako materiał nieprzydatny do wyrobu narzędzi.Wśród odkryć wyróżnia się 26 przedmiotów. Są to narzędzia górnicze z kamienia, krzemienia i poroża, szczątki roślin (skorupy orzechów laskowych) oraz zwierząt (kości nietoperza). Narzędzia z poroża odkrywane były najczęściej w złym stanie zachowania i wymagały pilnej konserwacji. Natomiast wśród narzędzi krzemiennych i kamiennych, które zwykle zachowują się znakomicie, na szczególną uwagę zasługują kilofy - kliny górnicze o niespotykanych wcześniej formach, w tym także egzemplarze wykonane z importowanych skał krystalicznych. Archeologom udało się pobrać próbki węgli drzewnych, które posłużą do określenia wieku słabo rozpoznanego obszaru kopalń, leżącego na południe od podziemnej trasy turystycznej.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Europa archeologia
Czytaj także

Autostrada pełna skarbów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 11:03
O odkryciu celtyckiej osady w Podłężu koło Krakowa opowiada Karol Dzięgielewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasz ród jest z Giecza?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2007 10:23
Osiągnięcia dendrochronologii uświadomiły nam, że proces powstawania państwa polskiego był znacznie bardziej dynamiczny, niż wcześniej podejrzewano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neolityczne odkrycia w Świętokrzyskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 16:52
Archeolodzy trafili na pozostałości budowli mieszkalnej i ceramikę neolitu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzemionki – prehistoryczny skarb

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2008 13:18
Chwalicie Stonhenge? Nie znacie Krzemionek! Posłuchaj audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczny Siewierz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2009 10:49
Archeolodzy odnaleźli pozostałości średniowiecznego Siewierza.
rozwiń zwiń