Nauka

Antybiotyki z mózgu karalucha i szarańczy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 08:07
Substancje znajdujące się w mózgu karalucha i szarańczy mają silne działanie przeciwbakteryjne. W przyszłości lekarstwa na bazie podobnych substancji mogą zastąpić tradycyjne antybiotyki.

Mózg karalucha czy szarańczy może być bogatym źródłem antybiotyków, zwalczających nawet najbardziej oporne bakterie - ogłoszono podczas konferencji Society for General Microbiology w Nottingham.

Zespół Simona Lee z Nottingham University odkrył w mózgach karaluchów i szarańczy aż 9 różnych substancji o tak silnym działaniu przeciwbakteryjnym, że niszczyły powodującą zatrucia pokarmowe bakterię Escherichia coli, a siedem z nich zabijało 90 procent "superbakterii" - metycylinoopornych szczepów gronkowca złocistego (MRSA), nie szkodząc przy tym ludzkim komórkom.

Jak wyjaśnia Lee, owady żyjące wśród brudu muszą być bardzo odporne na chorobotwórcze mikroorganizmy. Szczególnie wrażliwy jest układ nerwowy - stąd obecność w ich mózgu substancji o tak silnym działaniu.

Autorzy badań mają nadzieję, że podobne substancje znajdą zastosowanie w leczeniu ludzi - jednak będzie to jeszcze wymagało wieloletnich badań. Tymczasem coraz częściej pojawiają się szczepy oporne na większość znanych antybiotyków.

Zobacz więcej na temat: medycyna zatrucie zdrowie
Czytaj także

Nadużywamy antybiotyków

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2008 17:54
Specjaliści alarmują, że antybiotyki są niewłaściwie stosowane i nadużywane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlenek azotu uodparnia bakterie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 15:32
Odkrycie mechanizmu odporności bakterii pomoże w leczeniu chorób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko, co trzeba wiedzieć o antybiotykach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 11:26
Audycja Artura Wolskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 10:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prastare piwo z antybiotykiem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 07:50
Nubijscy piwowarzy już niemal 2000 lat temu mogli świadomie wytwarzać piwo zawierające silny antybiotyk - tetracyklinę - informuje "American Journal of Physical Anthropology".
rozwiń zwiń