Nauka

Ma 100 mln lat i żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 09:35
Na dnie arktycznego oceanu znaleziono bakterie, których cykl życiowy może trwać nawet 100 milionów lat - informuje "New Scientist".
Bakterie pod mikroskopem
Bakterie pod mikroskopemFoto: Glow Images/East News

Niezwykłe organizmy odkrył zespół Caseya Huberta z Newcastle University. Naukowcy badali aktywność biologiczną próbek osadów, pobranych u brzegów norweskiej wyspy Svalbard. Naukowcy spodziewali się mikroorganizmów, które dobrze sobie radzą w zimnej wodzie, ale giną w wyższych temperaturach. Tymczasem bakterie ze Svalbardu zachowywały się w sposób niezwykły. Szczyt aktywności biologicznej w materiale z próbki zaobserwowano przy temperaturze 20 stopni Celsjusza, jednak przy dalszym podnoszeniu temperatury aktywność znów wzrosła - drugi jej szczyt pojawił się przy 55 stopniach – a woda o tej temperaturze już parzy. Jak się okazało, w osadzie obecne były przetrwalniki uwielbiających gorąco bakterii termofilnych.

Skąd gorącolubne bakterie wzięły się w zimnych arktycznych osadach? Zdaniem Huberta, bakterie zostały przeniesione ze swoich naturalnych, gorących siedlisk przez prądy wstępujące, a następnie trafiły do Arktyki, gdzie spoczęły w osadach. W takich warunkach mogą przetrwać nawet 100 mln lat, aż trafią w cieplejsze miejsce. Inne wyjaśnienie posiada John Parkes, geomikrobiolog z Cardiff University. Jego zdaniem, termofilne bakterie trafiły do osadów podczas trwającej około miliona lat całkowitej cyrkulacji wody we wszechoceanie - woda wznosząca się od skorupy oceanicznej ku powierzchni po drodze "zaszczepiła" w osadach przetrwalniki bakterii.

(ew)

Zobacz więcej na temat: svalbard
Czytaj także

WIRUSOLOGIA: Szukanie słabych punktów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2007 11:05
Pojawiły się ostatnio dwa nowe ciekawe doniesienia dotyczące wirusa HIV, mogące dawać nadzieje na skuteczniejszą obronę przed nim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bardzo bliskie związki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2007 09:47
Bakterie częściej niż sądzono wbudowują swoje DNA do genomu zaatakowanej komórki
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nosimy więcej komórek bakteryjnych niż własnych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2007 11:06
To niewiarygodne, ale prawdziwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MIKROBIOLOGIA: Bakterie jak „Jekyll i Hyde”

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2007 00:32
Bakterie z przewodu pokarmowego owadów są dwulicowe
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oporne bakterie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 11:45
Lekarze alarmują: Niewłaściwe przyjmowanie antybiotyków powoduje mutacje w genach bakterii. Stają się one oporne na działanie leków.
rozwiń zwiń