Nauka

Sok pomidorowy na kości

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 13:00
Sok pomidorowy może stać się lekiem do walki z osteoporozą - informuje The Daily Telegraph.

Naukowcy odkryli, że likopen, składnik soku pomidorowego, prawdopodobnie spowalnia rozkład komórek w kościach.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z St Michael's Hospital i Uniwersyytetu w Toronto. Udział wzięły w nim kobiety po menopauzie w wieku od 50 do 60 lat. Od dawna wiadomo, że kobiety w tym wieku w przyśpieszonym tempie tracą masę kostną. Dzieje się tak z powodu rosnącego poziomu reaktywnych form tlenu, odgrywających znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmów żywych. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy likopen może zredukować tego rodzaju uszkodzenia.

W badaniu trwającym cztery miesiące naukowcy sprawdzali stężenie N-telopeptydu we krwi. Jest to jedna z kilku substancji, której poziom wzrasta, gdy kość jest złamana. Naukowcy doszli do wniosku, że poziom redukcji N-telopeptydu wśród uczestniczek przyjmujących likopen był porównywalny do zaobserwowanego wśród kobiet przyjmujących wapń i witaminę D, substancji które są zalecane do zapobiegania osteoporozy. Natomiast wśród uczestniczek przyjmujących placebo stężenie N-telopeptydu było podwyższone.

Wyniki badań trzeba będzie jeszcze potwierdzić. Dalsze analizy pomogą ustalić, czy likopen faktycznie odkrywa istotną rolę w zapobieganiu osteoporozie.

(ew)

Czytaj także

Ultradźwięki skleją kości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:25
Ultradźwięki o niskiej intensywności przyspieszają leczenie złamań - wynika z niemieckich badań
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz soki? Uważaj, co kupujesz

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 11:24
Inspekcja jakości handlowej odkryła, że producenci nadużywają naszego zaufania i napis "świeży" na soku nie zawsze oznacza, że zrobiono go z nieprzetwarzanych owoców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napisy "bez konserwantów" to żart

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 08:58
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikowała listę najczęściej wykrywanych nieprawidłowości w opisywaniu produktów żywnościowych.
rozwiń zwiń