Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Nie mają oni lekko w życiu: wszystko jest "na odwrót".
- Na szczęście to się już zmienia - powiedziała w "Sygnałach Dnia" Małgorzata Gut, psycholog z Katedry Psychologii Poznawczej Wyższej Szkoła Finansów i Zarządzania. Leworęczni mogą już kupić wiele przedmiotów codziennego użytku, które są dostosowane do nich.
Małgorzata Gut
W internetowych sklepach dostępne są na przykład linijki z podziałką zaczynąjącą się od prawej strony, specjalnie wyprofilowane długopisy a także otwieracze do puszek dostosowane do osób leworęcznych.
Jacek Prusinowski sprawdził, jak działa linijka dla osób leworęcznych.
To jednak nie wszystko - coraz mniejsza jest też presja na dzieci leworęczne, by posługiwały się ręką prawą. - Na szczęście odchodzimy już od tych praktyk - powiedziała Gut. Psycholog wyjaśniła, że nie ma przekonywujących badań, które mogłyby potwierdzić negatywny wpływ takiego "przestawiania" dziecka.
Kiedyś uważano, że osoba, którą zmusza się do tego, by zaczęła się posługiwać druga reką -zaczyna się jąkać. - To mało prawdopodobne - podsumowała Małgorzata Gut. Jej zdaniem jąkanie było raczej skutkiem traumy, jaką dziecko przeżywało podczas takich "eksperymentów".
Dziś to już tylko historia. Jak mówi ekspertka - zarówno rodzice jak i nauczyciele więcej wiedzą o dzieciach leworęcznych i potrafią im skutecznie pomóc na wszystkich etapach nauczania.
Leworęczność
Mózg osoby lewo i praworęcznej jest inaczej zbudowany. Ale uwaga - leworęczni mają porównywalną sprawność obu rak. Gość "Sygnałów Dnia" wyjaśniła, że jeśli porównamy ją u prawo i leworęcznych, to u tych pierwszych ręka niedominująca jest "niezgrabna". Inaczej jest u leworęcznych. Ci obie ręce mają sprawne prawie tak samo. Co to oznacza? - Leworęczny bez problemu napisze coś druga ręką, praworęczny - już nie tak łatwo - powiedziała Małgorzata Gut.
Lepiej mają też leworęczni sportowcy. - Ich przeciwnikom, z reguły praworęcznym - trudniej ich "rozpracować", bo tam "wszystko jest na odwrót" - wyjaśniła psycholog.
Leworęczni mają swoje święto od 1992 roku. Międzynarodowy Dzień Leworęcznych organizuje światowa organizacja Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.
(mk)