Nauka

Odkryto najstarszy grób w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 15:00
W jednej z podkrakowskich jaskiń naukowcy odkryli pochodzące z paleolitu szczątki dziecka wraz z licznym zestawem ozdób. To najprawdopodobniej najstarszy odkryty na ziemiach polskich grób.

To jedno z najważniejszych odkryć minionego roku, chociaż do publicznej wiadomości podano je dopiero teraz.

Badania prowadzili dr Jarosław Wilczyński i dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Antropologiczną stroną badań zawiadywała dr Anita Szczepanek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wyjaśnia dr Jarosław Wilczyński, znalezisko to 6 ludzkich zębów mlecznych wraz z imponującą kolekcją 112 zawieszek wykonanych z zębów zwierzęcych tworzących wielki naszyjnik. Wszystko to znaleziono w Jaskini Borsuka w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Badania antropologiczne wskazują, że w chwili śmierci dziecko miało zaledwie 1,5 roku. Datowania wskazują zaś, że cała tragedia wydarzyła się ok. 27,5 tys. lat temu. To okres górnego paleolitu. - Jeżeli otrzymane wyniki zostaną potwierdzone, pochówek z Jaskini Borsuka zyska miano najstarszego odkrytego na ziemiach Polski - mówi dr Wilczyński.

Przypomnijmy: to nie pierwsze zaskakujące badania na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które dostarczyły w 2010 roku sensacyjnych znalezisk. Na początku zeszłego roku w Jaskini Stajnia odkryto zęby neandertalczyka. Dr Jarosław Wilczyński przyznaje, że zęby z Jaskini Stajnia są co prawda starsze, pochodzą bowiem ze środkowego paleolitu, ale najprawdopodobniej neandertalczyk ze Stajni nie został pochowany w grobie, natomiast odkryte właśnie dziecko - tak.

 – Tamtejszym szczątkom brakuje charakteru intencjonalnego pochówku – zauważa Wilczyński. - A na to, że w przypadku Jaskini Borsuka mamy do czynienia z pochówkiem i krótkotrwałym pobytem grupy ludzi związanym z ceremonią pogrzebową wskazują wyraźnie odkryte zawieszki. Oprócz tego, na stanowisku tym nie odnotowaliśmy jakichkolwiek innych zabytków, które mogłyby wskazywać na odmienne przeznaczenie jaskini, na przykład miejsce ćwiartowania zwierzyny czy produkcji narzędzi - mówi badacz.

Już wkrótce na naszych stronach wywiad z autorami odkrycia.

(ew/pap)

Czytaj także

Ekspansja z wiórem w dłoni

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2009 08:48
Paleolityczny boom demograficzny mógł być spowodowany lepszą technika obróbki kamienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza mapa świata

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2009 10:58
Plan okolicy pochodzący z jakisni Abauntz w Hiszpanii ma 14 000 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec badań polskiego Lascaux

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 05:22
Bumerang, instrumenty muzyczne i kości palców sprzed 30 tys. lat - to tylko niektóre znaleziska z Jaskini Obłazowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg nam się kurczy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 15:26
Żyjący blisko 30 tys. lat temu człowiek z Cro Magnon miał mózg blisko 20% większy niż współcześni ludzie. Czy jesteśmy głupsi od przodków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanibale sprzed 800 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 07:00
Atapuerca, jedno z najsłynniejszych stanowisk europejskiego paleolitu, nie przestaje zadziwiać.
rozwiń zwiń