Nauka

Trwa krakowski Festiwal Nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 12:50
W Krakowie dużo się dzieje. Równolegle z nagłaśnianym Festiwalem Miłosza od środy trwa Krakowski Festiwal Nauki. To już jego 11. edycja.
Audio
  • 11. Krakowski Festiwal Nauki mikrofonem Polskiego Radia - materiał Marty Kwaśnickiej.

"Materia-Człowiek-Kultura" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny XI Festiwal Nauki w Krakowie. Trwa od 11 do 14 maja. Na gości czekają wykłady, efektowne prezentacje, wystawy i wycieczki.

W tym roku głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, jednak w organizację festiwalu, jak co roku, angażują się pozstałe uczelnie Małopolski. W tym roku to 15 różnych uczelni i instytutów. 

Rok Miłosza, Rok Skłodowskiej

Hasło tegorocznego festiwalu: "Materia-Człowiek-Kultura", nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów 2011 roku: Marii Skłodowskiej-Curie oraz Czesława Miłosza. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali m.in. debatę naukową na temat pierwiastków promieniotwórczych - radu i polonu, dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie oraz kinowy pokaz pięciu filmów na temat uczonej w Kinie Pod Baranami. Ale Kraków nie byłby Krakowem, gdyby równolegle nie zorganizowano m.in. czytania poezji Miłosza i koncertu chórów. Będą również wystawy związane z bł. Janem Pawłem II.

W dniu otwarcia na Rynku Głównym odbędzie się m.in. koncert chórów uczelnianych oraz pokaz światła i dźwięku. Właśnie na Rynku odbędą się główne festiwalowe wydarzenia. 12 maja stanie tam specjalne miasteczko namiotowe. Naukowcy i studenci z krakowskich uczelni będą w nim prezentowali ciekawe doświadczenia oraz dorobek swoich placówek. Na ustawionej obok scenie wystąpią m.in. akademickie zespoły artystyczne. 

Program wydarzeń festiwalowych na 12 .05 >>>

Historia smaku i Alma Mater

W siedzibie głównego organizatora Festiwalu - Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja - podczas wykładów popularnonaukowych będzie można bliżej poznać historię smaku, poznać tajemnice trufli, a także dowiedzieć się, czy winogrona mogą przedłużać życie.

W trakcie czterodniowej imprezy będzie można zwiedzić m.in. muzea, instytuty i pracownie naukowe, instytuty kulturalne i obserwatorium astronomiczne. W otoczeniu zabytkowych budynków Collegium Nowodworskiego pracownicy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponują odwiedzającym przeprowadzenie badań, doświadczeń i eksperymentów, będzie można również skorzystać z porad lekarskich. Prosimy o zapoznanie się z pragramem - na niektóre z wydarzeń trzeba sobie zarezerwować wejście.

Część instytucji, jak co roku, pokaże się na krakowskim Rynku. To tam odbędzie się Festyn Nauki. Pod Kościołem Mariackim pojawią się dziesiątki namiotów, w których będzie można zapoznać się z działalnością małopolskich instytucji naukowych.

Festiwal Nauki swoją tradycją sięga roku 2000. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). Początkowo służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Teraz, jak to zwykle bywa z akcjami dobrych uczelni, jego oddziaływanie sięga dużo szerzej.

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

(ew/pap/Festiwal Nauki)

Czytaj także

Czy humanistyka jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 09:46
Kondycji humanistyki poświęcono debatę inauguracyjną Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesamowita chemia i fizyka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 07:00
Naukowe doświadczenia i eksperymenty mogą być na prawdę ciekawe - zwłaszcza dla najmłodszych. Świat chemii i fizyki często jest uważany za skomplikowany i trudny w zrozumieniu. Festiwal Nauki Małego Człowieka, pokazał jednak, że nauki ścisłe są przede wszystkim widowiskowe i interesujące. Zobacz film!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Nauki także w Dąbrowie Górniczej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 05:00
Magdalena Kot-Radojewska: Organizując nasz Festiwal Naukowy, dajemy mieszkańcom unikatową szansę zafascynowania się tą dziedziną wiedzy.
rozwiń zwiń