Nauka

Chile: najstarsza kopalnia w Amerykach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 08:10
Archeolodzy odkryli w Chile kopalnię tlenku żelaza sprzed 12 tys. lat. Jest to najstarszy dowód na zorganizowane wydobycie jakiegoś surowca w obu Amerykach - donosi "Current Anthropology".

Po kopalni pozostał do dzisiaj 40-metrowy rów. Naukowcy natrafili na niego nieopodal miasta Taltal na północy Chile. Jest to pamiątka po kulturze Huentelauquen - pierwszych osadnikach z tego rejonu, którzy tlenek żelaza wykorzystywali jako pigment do malowania narzędzi z kamienia i kości, a niewykluczone, że również do farbowania tkanin i malowania ciał - wyjaśniają badacze kierowani przez Diego Salazara z Universidad de Chile.

Szacuje się, że z kopalni wydobyto w sumie około 700 metrów sześciennych i 2 tys. ton skał. Naukowcy ustalili, że złoże wykorzystywano w sposób ciągły od ok. 12 tys. lat temu do 10,5 tys. lat temu. Na jakiś czas wydobycie ustało, po czym wznowiono je około 4,3 tys. lat temu. W kopalni archeolodzy znaleźli też ponad 500 kamiennych tłuczków z początkowego okresu działania kopalni.

Odkrycie jest ciekawe. Świadczy o tym, że przez ponad tysiąc lat wiedza na temat lokalizacji wyrobiska, właściwości dostępnych tam tlenków żelaza oraz technik niezbędnych do ich wydobycia i przetwarzania była przekazywana z pokolenia na pokolenie w kulturze Huentelauquen. - Wydobycie było ciężką pracą fizyczną, w dodatku wymagało określonych umiejętności technicznych i współpracy ludzi. Wiedzę na ten temat przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie - czytamy w publikacji Salazara i jego kolegów.

Zanim ustalono wiek chilijskiej kopalni, za najstarszą znaną kopalnię w obu Amerykach uważano obiekt z Ameryki Północnej, mający od 4,5 tys. do 2,6 tys. lat. Nowe znalezisko świadczy o tym, że wydobycie surowców w Amerykach zaczęło się dużo wcześniej.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: archeologia Chile
Czytaj także

Wirtualna wizyta w Palenque

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:49
Słynne miasto Majów można zwiedzić w Internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane cywilizacje Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 13:08
Archeolodzy odkrywają fascynujące pradzieje Amazonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemniczy tunel z Teotihuacan

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 14:40
Fascynujące odkrycie meksykańskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Druga Nazca czy zwykłe rolnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 13:10
Czy czeka nas archeologiczna sensacja? Włoska badaczka odkryła w Peru nowe geoglify – olbrzymie rysunki, widziane tylko z powietrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indianka – pramatka Islandczyków

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 17:00
Kto pierwszy przywiózł Indianina do Europy? Hiszpanie chętnie oddadzą pierwszeństwo... Wikingom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane miasto Majów ma już swoją mapę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:10
Archeolodzy badają pozostałości ukrytego w dżungli miasta Holtun. Wybudowali je Majowie, a znajduje sie w dzisiiejszej Gwatemali.
rozwiń zwiń