Nauka

Bogate życie pępka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 11:00
Badając florę bakteryjną ludzkiego pępka, naukowcy znaleźli około 1600 szczepów bakterii, z których ponad 600 wydaje się być wcześniej nieznanych - informuje magazyn "New Scientist" .

Projekt badawczy nosi całkiem poważną nazwę: Belly Button Biodiversity Project.

Pierwsza runda badań nad DNA flory bakteryjnej ludzkiego pępka objęła 95 próbek. To wystarczyło, aby znaleźć 1400 szczepów. W 662 przypadkach mikroorganizmów tych nie udało się nawet zaklasyfikować do konkretnej rodziny. Jak twierdzi Jiri Hulcr z NorthUniversity Carolina State w Raleigh, możemy wnioskować, że są to dla nauki nowe gatunki.

Choć projekt miał być tylko ćwiczeniem, poważnie przyczynia się on do poszerzenia wiedzy na temat różnorodności mikroorganizmów. Ochotnicy (wśród nich Peter Aldhous z "New Scientista") pobrali wymazy ze swoich pępków, po czym naukowcy odczytali sekwencje rybosomalnego RNA 16S, szeroko stosowanego przy badaniach nad pokrewieństwem ewolucyjnym bakterii. Okazało się między innymi, że znany popularyzator nauki Carl Zimmer ma w pępku bakterie Georgenia, wcześniej wykryte w azjatyckich glebach.

Jak zaznacza Hulcr, ten przykład pokazuje naszą ignorancję, jeśli chodzi o bioróżnorodność bakterii. Nawet stosowany powszechnie system rozróżniania gatunków jest wyjątkowo nieprecyzyjny - gdyby zastosować go wobec ssaków, okazałoby się, że psy i koty to jeden gatunek.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia DNA
Czytaj także

Ma 100 mln lat i żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 09:35
Na dnie arktycznego oceanu znaleziono bakterie, których cykl życiowy może trwać nawet 100 milionów lat - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje Jezioro Wostok?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 14:12
Arktyczne jezioro ma być siedliskiem kosmicznych bakterii, które sprawią, że rosyjska nauka wyprzedzi NASA i zrozumie życie na księżycach Jowisza. Wciąż nie wiadomo, czy Jezioro Wostok to skarb ludzkości czy arcydzieło rosyjskiej propagandy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morderczy detektor

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 19:00
Mikroorganizmy cały czas prowadzą wojnę podjazdową z człowiekiem. W tej nierównej walce już wkrótce będziemy mieli nową broń – przenośny czujnik biologiczny, który umożliwi szybkie wykrywanie zagrożeń.
rozwiń zwiń