Nauka

Odkryjemy ziemskie życie na Jowiszu?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 11:40
Życie z Ziemi mogło dotrzeć na Marsa i Jowisza. Potwierdzają to symulacje przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM).

O największych tego typu badaniach w historii informuje BBC. Od dawna wiadomo, że życie mogło przybyć na Ziemię z kosmosu. Jako jego "wcześniejszy adres" podaje się na ogół Marsa. Ale czy proces nie mógł być odwrotny?

Badania przeprowadzone na UNAM opierają się na odwróconej hipotezie panspermii, sformułowanej na przełomie XIX i XX wieku przez Svante Augusta Arrheniusa. Hipoteza panspermii zakłada, że życie na Ziemi jest pochodzenia kosmicznego i dostało się przez znajdujące się w kosmosie przetrwalniki bakterii, np. za pośrednictwem komet. Badania przeprowadzona przez zespół Mauricio Reyes-Ruiza z UNAM zakładają, że to organizmy żywe powstałe na Ziemi rozprzestrzeniły się w Układzie Słonecznym.

Każda z pięciu przeprowadzonych symulacji zakładała zderzenie z Ziemią obiektów o różnej masie i prędkości, które powodowały wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną ponad 10 tys. cząsteczek. Następnie ruch cząstek, przebiegający zgodnie z oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca, planet i innych ciał niebieskich, był przewidywany na następne 30 tys. lat.

Wyniki sugerują, że tego typu uderzenia mogły wynieść nawet stukrotnie więcej ziemskich organizmów żywych na Marsa lub na księżyce Jowisza i Saturna niż do tej pory zakładano.

Nie wiemy jeszcze, czy wyniesione w kosmos organizmy przetrwałyby taką podróż. - Odnaleziono już na Ziemi zarodniki bakteryjne sprzed 40 milionów lat i wiemy, że są one mocno uodpornione na skutki promieniowania - powiedział dr Steinn Sigurdsson z Pennsylvania State University, który prowadzi podobne badania. Dowiedziono także, że inne ziemskie stworzenia - niesporczaki - potrafią przeżyć w próżni kosmicznej.

(ew)

Czytaj także

“Inni” są wśród nas?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2009 11:40
Być może inne formy życia istnieją tu, na Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesporczaki w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 11:45
Najbardziej odporne organizmy na ziemi polecą w bardzo długą kosmiczną podróż na jeden z księżyców Marsa i z powrotem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsze ślady życia na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 10:06
Posłuchaj o innych badaniach polskich paleontologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brazylijczycy znaleźli „nasiona życia”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:10
Brazylijscy naukowcy odkryli najprostsze mikroby, które prawdopodobnie były źródłami życia biologicznego na Ziemi i, być może, w całym Wszechświecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli planetę z warunkami do życia

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 13:40
Mowa o egzoplanecie Gliese 581d, która krąży wokół czerwonego karła. Znajduje się “zaledwie” 20 lat świetlnych od nas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się życie? 7 teorii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 15:20
Czy zastanawialiście się, Państwo, skąd w ogóle w materii nieożywionej pojawiło się życie? Spór toczy się od setek lat. Współczesna nauka zna wiele możliwych odpowiedzi. Oto siedem najbardziej popularnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlen na Ziemi pojawił się wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2011 22:45
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT), tlen mógł być obecny na Ziemi znacznie wcześniej, niż do tej pory przypuszczano.
rozwiń zwiń