Nauka

Polak wykrył błąd w teorii względności Einsteina?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 02:20
Polski naukowiec twierdzi, że zauważył błąd w jednej z najsłynniejszych teorii w historii nauki.
Audio
Polak wykrył błąd w teorii względności Einsteina?
Foto: fot. Wikipedia

Emerytowany profesor chemii z Uniwersytetu Wrocławskiego Janusz Drożdżyński opublikował swoją pracę na ten temat w anglojęzycznym czasopiśmie "Journal of Modern Physics" ("Gazeta Współczesnej Fizyki").

Potwierdzona wielokrotnie teoria względności zakłada, że czas i przestrzeń nie są stałe: mogą się wydłużać i skracać. Zależy to od prędkości ruchu - na przykład astronauty w pędzącej rakiecie. Zjawiska te dotyczą wszystkich obiektów we wszechświecie w równym stopniu.

Spór trwa

Zdaniem profesora Drożdżyńskiego, obiekty bez tzw. masy spoczynkowej, czyli np. cząstki światła, powinny zachowywać się inaczej niż cząstki, które mają masę spoczynkową:

- W przypadku obiektu posiadającego masę tor obiektu wysyłanego z sufitu na ziemię będzie biegł po linii prostej. Dotyczy to na przykład piłki czy kamienia. W przypadku promienia światła ten tor powinien być inny - podkreśla profesor Drożdżyński.

Inny naukowiec z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Cezary Juszczak, uważa jednak, że w tym rozumowaniu tkwi błąd.

- Autor postuluje rozchodzenie się światła w nieruchomym eterze. A pojęcie eteru jako nieruchomej substancji wykluczono już ponad sto lat temu - zaznaczył naukowiec.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Profesor Drożdżyński przyznaje, że już wcześniej spotkał się z krytyką lub obojętnością wobec nowej hipotezy. Ale - jak zaznacza - ma nadzieję, że jego praca to kij wsadzony w mrowisko, który wywoła dyskusję na ten temat.

mr

Zobacz więcej na temat: Albert Einstein POLSKA
Czytaj także

Naukowcy zbici z tropu. Albert Einstein się mylił?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:44
W trakcie doświadczeń w ośrodku badawczym CERN neutrina, czyli elementarne cząstki, poruszały się szybciej niż światło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz na własne oczy jak wygląda mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 21:56
Muzeum medycyny w Filadelfii na wschodzie USA może poszczycić się drogocennym eksponatem - placówka otrzymała 46 próbek istoty szarej mózgu samego Alberta Einsteina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w fizyce: neutrina nadal najszybsze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
Naukowcy, którzy ogłosili, że badane przez nich neutrina mogły pobić rekord prędkości światła. Powtórzyli swój eksperyment, uzyskując jednakowy wynik.
rozwiń zwiń