Nauka

Sklasyfikuj dialekty waleni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 12:25
Naukowcy badają dialekty waleni, a pomagają im internauci z całego świata. Po wysłuchaniu nagranych w naturze odgłosów, dobierają do nich pasujący fragment melodii.

Eksperyment realizowany jest w ramach „Whale Project”, który ma pomóc w skategoryzowaniu odgłosów tych ssaków – podaje serwis BBC News.  

Tzw. “miejscy naukowcy” z całego świata mają za zadanie wysłuchać nagrań i pomóc w klasyfikacji dźwięków wydawanych przez różne gatunki z rzędu waleni. Chodzi o określenie, czy odgłosy różnią się w zależności od grupy zwierząt.

Na stronie projektu (https:\/\/whale.fm) można usłyszeć nagrania odgłosów dwóch gatunków - orek i grindwali. Internauci, którzy zalogują się na stronie i wysłuchają nagrań, będą mogli zapoznać się z potencjalnie pasującymi odgłosami z bazy danych projektu. Jeśli uda się im znaleźć jakiś zbieżny dźwięk, zostanie to odnotowane.

- Stawiając przed setkami osób podobne zadanie, możemy dowiedzieć się, na ile kategorie są wiarygodne. Poza tym dajemy im możliwość wysłuchania tych niewiarygodnych dźwięków – powiedział prof. Peter Tyack z University of St Andrews. - Tylko kilku badaczom udało się skategoryzować odgłosy wydawane przez walenie. 

Naukowcy mają nadzieję, że ich eksperyment przyniesie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących komunikacji tych ssaków. Do tej pory biologom analizującym zachowanie orek udało się ustalić, że każda grupa zwierząt ma swój własny, charakterystyczny „dialekt”, przy czym odgłosy grup powiązanych ze sobą są do siebie podobne. W ramach „Whale Project” internauci mają zweryfikować wnioski wysnute przez naukowców.

Dużo więcej wiadomo na temat odgłosów orek niż grindwali. Badacze z University of St Andrews i Instytutu Oceanografii Woods Hole w amerykańskim stanie Massachusetts chcą określić rozmiar repertuaru grindwali i to, czy zestawy dźwięków różnią się w zależności od grupy, tak jak u orek. - Większość ssaków ma repertuar dźwięków przypisany do gatunku, ale wygląda na to, że np. orki uczą się odgłosów od swojej grupy – powiedział prof. Tyack. 

 

(ew)

Zobacz więcej na temat: BBC
Czytaj także

Ekolodzy uśpili 10 grindwali, 14 znaleźli już martwych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 12:00
Nowozelandzcy działacze organizacji zajmujących się ochroną przyrody musieli uśpić 10 grindwali, które utknęły na płytkich wodach i w mule niedaleko Parengarenga Harbor na Wyspie Północnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grindwale znowu wróciły do pułpaki. Jeden nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 12:32
Czwarty dzień na północy Szkocji trwają wysiłki, by uratować duże stado ponad 60 wielorybów, tłoczących się w wąskiej i skalistej zatoce i odmawiających wypłynięcia na pełne morze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwy morświn znaleziony na plaży w Niechorzu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 15:28
Gatunek ten uznawany jest za "krytycznie zagrożony". W Bałtyku żyje zaledwie kilkaset sztuk tych waleni.
rozwiń zwiń