Nauka

Naukowiec: nie ma genu długowieczności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:00
Portugalczyk prof. Filipe Cabreiro wykazał, że istnienie genu długowieczności jest mitem. Istnieją mechanizmy, które wydłużają życie, ale nie mają związku z pojedynczym genem.
biologia
biologia

Z przeprowadzonego przez portugalskiego badacza studium wynika, że pewien wpływ na dłuższe życie może mieć gen odpowiedzialny za rozwój komórek nerwowych, lecz nie białka sirtuin.  

W trakcie trwających przez trzy lata badań w laboratoriach brytyjskiego University College of London prof. Cabreiro przeprowadził szereg doświadczeń na białkach sirtuin, ogłoszonych pod koniec XX w. tzw. genem dłuższego życia. - W rezultacie naszych prac okazało się, że za wydłużenie procesów życiowych nie są odpowiedzialne sirtuiny, występujące m.in. w drożdżach. Jeden jedyny gen długowieczności nie istnieje. Wpływać na wydłużenie życia może wiele czynników, w tym m.in. gen pozwalający na rozwój komórek nerwowych - mówi.

Według uczonego, wytłumaczenie dłuższych przypadków życia aktywnością genów sirtuin jest „niewłaściwe”, gdyż starzenie się należy „do kompleksowych zjawisk”. - Teoria na istnienie białka długowieczności była tak atrakcyjna, że z fikcji przekształciła się w ideę naukową - stwierdził Portugalczyk.

Do obalenia tezy o istnieniu genu długowieczności posłużyła zespołowi prof. Cabreiro analiza wieku dwóch muszek owocowych. Pierwsza z nich, żywiąca się owocami transgenicznymi, żyła znacznie dłużej niż po skrzyżowaniu z dzikim owadem. - W efekcie modyfikacji genetycznej poziom białek sirtuin podniósł się, lecz nie pozwolił na wydłużenie życia owada. Sirtuiny nie są bowiem genem długowieczności - wyjaśnia portugalski naukowiec.

Sirtuiny to białka z rodziny Sir2, należące do rodziny enzymów. Ze względu na aktywność katalityczną przypisuje się im ingerencję w procesy metaboliczne oraz wzrost komórek.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko owoce
Czytaj także

Geny wyleczą daltonizm

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 13:03
Naukowcy odkryli, że terapia genowa lecząca daltonizm zadziałała nawet na dojrzały mózg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość do ruchu dziedziczysz po przodkach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 10:25
Okazuje się, że nie tak łatwo zmienić leniucha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odciski palców - twój dowód osobisty

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 10:30
Prawdopodobieństwo powtórzenia się tego samego układu cech na opuszce palca człowieka jest jak jeden do sześćdziesięciu czterech miliardów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz gen na własne oczy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 17:30
Od wtorku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie działa laboratorium biologiczne. Odwiedzający je uczniowie dowiedzą się, czy można zobaczyć gen i samodzielnie wyizolować DNA.
rozwiń zwiń