Nauka

Ludzie osiedlili się 13 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:40
Osiedlenie się człowieka wiążemy z neolitem. To wówczas koczownicy postanowili zostać w jednym miejscu i rozpocząć uprawę roli. Ale kiedy dokładnie to się stało?
Ludzie osiedlili się 13 tys. lat temu
Foto: sxc.hu

Pierwsze stałe osady koczowników zostały odkryte przez hiszpańsko-kataloński zespół archeologów w Syrii. Z badań naukowców wynika, że ludzkość zaczęła prowadzić osiadły tryb życia już ok. 13 tys. lat temu.  

Archeolodzy z Wyższego Instytutu Badań Naukowych w Madrycie oraz pracownicy katalońskiego Instytutu Mila i Fontales natknęli się w Syrii na pozostałości najstarszej dotychczas odkrytej na świecie stałej osady koczowników. Zespół naukowców, prowadzący od kilku lat prace poszukiwawcze na Bliskim Wschodzie, znalazł je w pobliżu miasta As-Suwajda, przy granicy syryjsko-jordańskiej.

- Wędrujące przed laty plemiona zaczęły ok. 13 tysięcy lat temu przechodzić pewne zmiany społeczne. Ewolucji zwyczajów towarzyszyło dążenie do związania się z jednym miejscem - powiedział Xavier Terradas z zespołu badawczego.

Archeologom na terenie stacji badawczej "Qarassa3" udało się odnaleźć pozostałości osady składającej się z 12 okrągłych chat o średnicy od 4 do 5 metrów. Dwie z nich wyraźnie wyróżniały się od pozostałych poziomem zastosowanych w nich rozwiązań budowlanych. Domy pierwszych osadników, konstruowane na bazie bazaltowych kamieni, pokrywane były poszyciem pochodzenia roślinnego.

Zdaniem iberyjskich naukowców, tezę o odkryciu jednej z pierwszych osad koczowniczych plemion potwierdza nie tylko stała, solidna konstrukcja wznoszonych budowli, ale także zastosowane w prastarej wiosce rozwiązania do pozyskiwania wody i żywności.

- Już sama lokalizacja, nad istniejącym tu przed wiekami jeziorem, sugeruje, że koczownicze plemiona zamierzały osiąść tam na stałe. Wokół osady znajdowała się fosa, a w okolicznych skałach odnaleźliśmy ponad 80 wykonanych przez człowieka dziur, które służyły do rozdrabniania zbóż - dodał Xavier Terradas.

(ew/pap)

Czytaj także

Muzyka z syryjskiej tabliczki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 07:00
Muzykolog Ziad Ajjan odtworzył osiem utworów zapisanych na glinianej tabliczce z Ugarit, pochodzącej z XV wieku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groby i ołtarze ukryte w skale

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 15:31
Groby i skalne ołtarze z I-IV wieku to najnowsze odkrycie syryjskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syria zadziwia archeologów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 20:32
Tym razem badacze natrafili m.in. na pozostałości z okresu bizantyjskiego.
rozwiń zwiń