Nauka

Za męską agresją stoi jeden gen

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 00:02
W obliczu stresu mężczyźni stają się bardziej agresywni niż kobiety. Przyczyną może być jeden gen charakterystyczny dla płci męskiej - informują australijscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "BioEssays".
Za męską agresją stoi jeden gen
Foto: sxc.hu

Znajdujący się na chromosomie Y gen SRY (ang. sex determining region Y) odgrywa rolę w kontrolowaniu grupy neuroprzekaźników znanych jako katecholaminy (adrenalina, noradrenalina, dopamina). Wcześniejsze badania wykazały, że gen ten determinuje płeć, kierując rozwojem cech męskich u płodu.

- Przez długi czas uważano, że jedyną funkcją genu SRY było kształtowanie jąder. Potem znaleźliśmy białko SRY w mózgu i wykazaliśmy, że kieruje ono męskimi zachowaniami poprzez wydzielanie dopaminy - mówi współautor badań prof. Vincent Harley. - Oprócz jąder, białko SRY jest obecne w wielu kluczowych narządach męskiego organizmu, m.in. w sercu, płucach i mózgu, co wskazuje, że jego rola wykracza poza rozwój cech płciowych - dodaje dr Joohyung Lee z Prince Henry's Institute w Melbourne.

Zdaniem naukowców, gen SRY może zwiększać napływ krwi do narządów oraz sprawiać, że reagują one na stres zwiększonym wydzielaniem katecholamin. Jednocześnie powoduje wzrost poziomu agresji oraz tzw. reakcję "walcz lub uciekaj". W przypadku kobiet częściej występuje tzw. reakcja opieki i sprzymierzenia, gdyż agresja zostaje okiełznana przez estrogen, a także naturalnie występujące w organizmie opioidy.

Udział SRY w regulacji wydzielania katecholamin sugeruje ponadto, że gen ten może odgrywać rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, które częściej dosięgają mężczyzn, m.in. choroby Parkinsona.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko prince
Czytaj także

Wzrost to zjawisko złożone

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 12:00
Witaminy nie pomogą na wzrost. Jest zapisany w bardzo wielu genach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskość to wynik jednego genu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:00
Udało się zidentyfikować gen, którego unieczynnienie zamienia samce myszy w samice - donosi pismo "Nature". Okazuje się, że chromosom Y to jeszcze nie wszystko!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy aby na pewno rządzą nami hormony?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 11:27
Niektórzy naukowcy twierdzą, że hormony wpływają na nasze zainteresowania, pośrednio wpływając też np na rodzaj wybieranej pracy. Ale to środowisko, w jakim żyjemy, ma bardzo duże znaczenie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubisz spać? Mogłeś to odziedziczyć

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 00:10
Osoby, które lubią sobie pospać mogą mieć do tego genetyczne predyspozycje - informuje pismo " Molecular Psychiatry".
rozwiń zwiń