Nauka

65 lat temu zmarł Frederick Hopkins, pionier nauki o witaminach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 11:45
Za swoje badania w 1929 roku otrzymał Nagrodę Nobla. To jemy zawdzięczamy wiedzę o właściwościach witaminy A.

Sir Frederick Gowland Hopkins urodził się w 1861 w Eastbourne (Wielka Brtania) i studiował w Londynie, ale jego kariera naukowa była związana z Uniwersytetem w Cambridge, gdzie od 1914 roku był profesorem biochemii. Należał do Royal Society (pełnił m.in. funkcję wiceprezesa), a od 1925 także do Polskiej Akademii Umiejętności.

Był jednym z pionierów nauki o witaminach. W 1906 wyjaśnił rolę kwasu mlekowego w pracy mięśni oraz wyodrębnił witaminę A, za co w 1929 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Zmarł w 1947 roku w Cambridge.

Skutki niedoboru witaminy A były dobrze znane już w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Określano je tam jako "kurza ślepota" lub "ślepota zmierzchowa". Bardzo szybko nauczono się leczyć ją, podając choremu gotowaną lub surową wątrobę, chociaż nie rozumiano jeszcze, dlaczego właśnie ona pomaga na tą przypadłość. Zrozumieliśmy to dopiero w XX wieku, kiedy odkryto związek pomiędzy złą dietą i schorzeniami, a sir Hopkins wskazał cudowny składnik, nazwany witaminą A. 

Skąd można czerpać witaminę A? Jedząc wątróbkę i warzywa takie jak marchew, liście brokułu, słodkie ziemniaki, jarmuż, szpinak czy dynia.

(ew/wiki)

Czytaj także

Preparaty witaminowe

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2008 10:45
Preparaty witaminowe
rozwiń zwiń
Czytaj także

Suplementy diety bywają niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 09:30
– Przedawkowanie witamin czy minerałów może nas sporo kosztować. Odłożone w tkankach witaminy A, D czy K po latach mogą spowodować choroby oczu lub skóry – przekonuje dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmieciowe jedzenie spowalnia myślenie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 12:58
Dieta bogata w witaminy i ryby może chronić mózg przed starzeniem się. Natomiast jedzenie typu fast food sprawia, że mózg się kurczy - twierdzą amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń