Nauka

Orki-matki żyją dłużej, bo czekają na wnuki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 20:30
Okazuje się, że orki to gatunek wyjątkowych maminsynków, a niezwykłe zwyczaje ich samic mogą wyjaśnić tajniki ludzkiej menopauzy...
Orki-matki żyją dłużej, bo czekają na wnuki
Foto: Pittman/NOAA
Orki-matki żyją dłużej, aby poczekać na potomstwo synów
Orki to gatunek wyjątkowych maminsynków. Niezwykłe zwyczaje samic orek mogą wyjaśnić tajniki menopauzy. Także ludzkiej.
Orki rozmnażają się w wieku około 30 lat. Zwykle, kiedy samica przestaje się rozmnażać, umiera. Ale nie u orek. Żyją one do 50 lat po ostatniej ciąży. 
Naukowcy zainteresowali się orkami, ponieważ podobne zjawisko - długiej starości po menopauzie, występuje także w naszym gatunku. Długa starość jest "nieekonomiczna" z ewolucyjnego punktu widzenia. Występuje tylko tam, gdzie ma uzasadnienie dla podtrzymania gatunku. Badacze z University of Exeter stwierdzili, że głównym powodem długowieczności orek jest to, że pomagają one swoim potomkom płci męskiej w wychowaniu potomstwa. 
- Nasze badania pokazują, że dla około 30-letniego samca orki śmierć matki oznacza zwykle jego śmierć w okresie następnych 12 miesięcy  - mówi dr Darren Croft. Pozostając przy życiu samice mogą zapewnić przetrwanie swoim genom. - Na razie nie wiemy, w jaki dokładnie sposób wpływają one na przeżycie swoich synów - dodaje Croft.  Istnieją obserwacje, które wskazują np. na pomoc, jaką matki niosą synom podczas ich konfrontacji z innymi samcami, ale takie zachowania muszą jeszcze stać się przedmiotem osobnych badań. 
Ryzyko śmierci po śmierci matki dotyczy tylko samców, a nie samic. Wydaje się zatem, że regulowanie synowskiej agresji może być jednym z istotnych czynników wyjaśniających niezwykłe zwyczeja orek.

Orki rozmnażają się w wieku około 30 lat. Zazwyczaj W świecie zwierząt samica, kiedy przestaje prokreować, umiera. Ale nie u orek, które żyją nawet do 50 lat po ostatniej ciąży. 

Naukowcy zainteresowali się tymi ssakami, ponieważ podobne zjawisko - długiej starości po menopauzie - dotyczy także naszego gatunku. Długa starość jest "nieekonomiczna" z ewolucyjnego punktu widzenia. Występuje tylko tam, gdzie ma uzasadnienie z punktu widzenia podtrzymania gatunku. Badacze z University of Exeter stwierdzili, że głównym powodem długowieczności orek jest to, że pomagają one swoim potomkom płci męskiej w dożyciu chwili narodzin ich potomstwa. 
- Nasze badania pokazują, że dla 30-letniego samca orki śmierć matki oznacza zwykle jego zgon w okresie następnych 12 miesięcy  - mówi dr Darren Croft. Pozostając przy życiu, samice mogą zapewnić przetrwanie swoim genom. - Na razie nie wiemy, w jaki dokładnie sposób wpływają one na przeżycie swoich synów - dodaje Croft.  Istnieją obserwacje dotyczące np. na pomocy, jaką matki niosą synom podczas ich konfrontacji z innymi samcami, ale takie zachowania muszą stać się przedmiotem osobnych badań.

Ryzyko śmierci po zgonie matki dotyczy tylko młodych samców, nie samic. Wydaje się zatem, że regulowanie synowskiej agresji może być jednym z istotnych czynników wyjaśniających niezwykłe zwyczaje orek.

(ew/io9.com/bbc)

Zobacz więcej na temat: ciąża wychowanie
Czytaj także

Naukowcy: orki polują na rekiny. Nauczyły się "ciosu karate"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 06:00
Niektóre grupy orek nauczyły się polować na rekiny, nawet na Żarłacze Białe, wykształcając kilka technik ataku - odkryli naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sklasyfikuj dialekty waleni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 12:25
Naukowcy badają dialekty waleni, a pomagają im internauci z całego świata. Po wysłuchaniu nagranych w naturze odgłosów, dobierają do nich pasujący fragment melodii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze głosy z dna Atlantyku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 11:10
Biolodzy z University of Massachusetts Amherst (UMA) rozpoznali na nagraniach dźwięków z dna Atlantyku odgłosy waleni i delfinów. Jednak było tam również wiele niezidentyfikowanych głosów...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieloryby stresują się oceanicznym hałasem

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 14:05
Naukowcy zmierzyli poziom hormonów wielorybów w Atlantyku. Okazuje się, że zwierzęta są coraz bardziej zdenerwowane. Co stresuje wielkie ssaki?
rozwiń zwiń