Nauka

LHC przejdzie renowację. Do 2015 roku nie będzie zderzał

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 00:02
Najsłynniejszy zderzacz cząstek na świecie ma przejść gruntowną renowację. Przebudowa zwiększy jego moc z 8 do 14 teraelektronowoltów.
Wielki Zderzacz Hadronów
Wielki Zderzacz HadronówFoto: Wikimedia Commons
CERN zawiesza działanie LHC do 2015 roku 
Najsłynniejszy zderzacz cząstek na świecie ma przejść gruntowną renowację. 
Przebudowa zwiększy jego moc z 8 do 14 teraelektronowoltów. Decyzję o wstrzymaniu prac CERN ogłosił na swojej stronie www. „Zakończyliśmy działaność na rok 2012” - zameldowali fizycy. Poinformowali, że w 2013 roku wrócą jeszcze do zderzeń proton-jądro, ale jeszcze w 2013 roku zderzacz zamilknie na 20 miesięcy. Renowacja potrwa do końca 2014 roku. Zderzenie wysokoenergetycznej wystartują ponownie na początku 2015 roku. 
LHC wykonał pierwsze zadanie: odnalazł nieznaną cząstke, która zapewne jest poszukiwanym bozonem Higgsa. Stało się to latem tego roku. Aby dokładniej zbadań naturę nieznanej cząstki, a także pójść dalej w analizie materii, potrzeba potężniejszego narzędzia.
Renowacja i zwiększenie mocy LHC było planowane od dawna. 
Zderzacz wystartował w 2008 roku z mocą 4 TeV i od tej pory zderzał cząstki z coraz wyższą energią (ostatnie zderzenie wykonywał przy 8 TeV). Jak dotąd wykonał 5 miliardów zderzeń. - Jego wyniki uzyskane w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyły wszelkie oczekiwania - mówi Steve Myers, szef LHC. 8 TeV to kres obecnych możliwości maszyny, stąd onieczność przebudowy, aby badania mogły się toczyć dalej. LHC powróci z mocą 13 TeV.

 Decyzję o wstrzymaniu prac CERN ogłosił na swojej stronie www. - Zakończyliśmy działaność na rok 2012 - zameldowali fizycy.

Poinformowali, że na początku 2013 roku wrócą jeszcze do zderzeń proton-jądro, ale jeszcze w pierwszej połowie 2013 roku zderzacz zamilknie na 20 miesięcy. Renowacja potrwa do końca 2014 roku. Zderzenie wysokoenergetycznej wystartują ponownie na początku 2015 roku. 

LHC wykonał pierwsze zadanie: odnalazł nieznaną cząstke, która zapewne jest poszukiwanym bozonem Higgsa. Stało się to latem tego roku. Aby dokładniej zbadań naturę nieznanej cząstki, a także pójść dalej w analizie materii, potrzeba już potężniejszego narzędzia.

Renowacja i zwiększenie mocy LHC było planowane od dawna. Zderzacz wystartował w 2008 roku z mocą 4 TeV i od tej pory zderzał cząstki z coraz wyższą energią (ostatnie zderzenia wykonywał przy 8 TeV). Jak dotąd wykonał 5 miliardów zderzeń. - Jego wyniki uzyskane w ciągu ostatnich trzech lat przekroczyły wszelkie oczekiwania - mówi Steve Myers, szef LHC. 8 TeV to kres obecnych możliwości maszyny, stąd konieczność przebudowy, aby badania mogły się toczyć dalej. LHC powróci na początku 2015 zderzeniami z mocą 13 TeV.

(ew/CERN)

Zobacz więcej na temat: CERN toczeń
Czytaj także

Polscy fizycy o wynikach eksperymentów CERN

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 22:49
Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - podkreśla prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:30
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował konferencję naukową, na której fizycy z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planują potężnego następcę LHC

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:05
Już wiadomo, co fizycy cząstek postanowili na wielkim zjeździe w Krakowie. Pod Wawelem podjęto wstępne decyzje w sprawie następcy LHC.
rozwiń zwiń