Nauka

Analiza meteorytu: Mars był mokry dłużej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 12:30
Meteoryt z Maroka dostarczył bezcennych danych na temat dawnego Marsa.
Analiza meteorytu: Mars był mokry dłużej
Meteoryt z Maroka dostarczył bezcennych danych n temat dawnego Marsa. 
Kamień nazwano NWA 7034. Znaleziono go w Afryce północnowschodniej w 2011 roku. Jest całkiem innym od pozostałych 111 znanych nam meteorytów pochodzących z Marsa. Jest ciemny, nazwano go już nawet „Czarną Pieknością” („Black Beauty”). - Mógłbyś oglądać meteoryty do końca życia i drugiego tkiego nie znajdziesz - mówi Carl Agee z University of New Mexico, członek zespołu, który badał skałę. 
Ale najdziwniejszy jest jego skład mineralny. Znane nam wcześniej meteoryty zawierają charakterystycznie „nieziemskie” izotopy tlenu i prowdopodobnie są pochodzenia wulkanicznego. Mają też mniej sodu i potasu w porównaniu ze skałami, które badaja dzisiejsze łaziki. To wszystko sprawia, że naukowcy uznaja je za skały z wnętrza Marsa.
NWA 7034 jest inny. Jego skład jest zbliżony do skał, które badał łazik Spirit. Podobne dane przysyłał także Curiosity z miejsca swojego lądowania. 
Co jeszcze bardziej ekscytujące, skład chemiczny kamienia wskazuje, że mógł opuścic Marsa, kiedy planeta dopiero wysychała i było na niej sporo wody. 
Najstarszy znany nam meteoryt marsjański pochodzi sprzed 4,5 mld lat, pozostałe 110 meteorytów to skały dużo młodsze, sprzed 1,5 mld lat. Ich skłąd wskazuje, że Czerwona Planeta była już wówczas pustynią. 
NWA 7034 ma 2,1 mld lat. Zawiera 30 razy więcej wody niż jego młodsi koledzy. - To otwiera przed nami nową możliwość w historii Marsa: wysychał stopniowo i powoli. Może nie stracił wody tak szybko jak myśleliśmy - mówi Agee. - Informuje nas także jak wyglądała aktywność wulkaniczna tej planety 2 mld lat temu.

Kamień nazwano NWA 7034. Znaleziono go w Afryce północnowschodniej w 2011 roku. Jest całkiem innym od pozostałych 111 znanych nam meteorytów pochodzących z Marsa. Ponieważ jest ciemny, nazwano go już nawet „Czarną Pieknością” („Black Beauty”). - Mógłbyś oglądać meteoryty do końca życia i drugiego takiego nie znajdziesz - mówi Carl Agee z University of New Mexico, członek zespołu, który badał skałę. 

Ale najdziwniejszy jest jego skład mineralny. Znane nam wcześniej meteoryty zawierają charakterystycznie „nieziemskie” izotopy tlenu i prowdopodobnie są pochodzenia wulkanicznego. Mają też mniej sodu i potasu w porównaniu ze skałami, które badają dzisiejsze łaziki. To wszystko sprawia, że naukowcy uznają je za skały z wnętrza Marsa.

NWA 7034 jest inny. Jego skład jest zbliżony do skał, które badał łazik Spirit. Podobne dane przysłał także Curiosity z miejsca swojego lądowania. Co jeszcze bardziej ekscytujące, skład chemiczny kamienia wskazuje, że mógł opuścic Marsa, kiedy planeta dopiero wysychała i było na niej sporo wody. 

Najstarszy znany nam meteoryt marsjański pochodzi sprzed 4,5 mld lat, pozostałe 110 meteorytów to skały dużo młodsze, sprzed 1,5 mld lat. Ich skład wskazuje, że Czerwona Planeta była już wówczas pustynią. NWA 7034 ma 2,1 mld lat. Zawiera 30 razy więcej wody niż jego młodsi koledzy. - To otwiera przed nami nową możliwość w historii Marsa: wysychał stopniowo i powoli. Może nie stracił wody tak szybko jak myśleliśmy - mówi Agee. - Informuje nas także jak wyglądała aktywność wulkaniczna tej planety 2 mld lat temu.

(ew/NewScientist/Huffington Post)

Zobacz więcej na temat: Afryka curiosity Maroko
Czytaj także

W Maroku spadł meteoryt z Marsa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:14
Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011. To dopiero piąty przypadek świeżego upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w roku 1962.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjczycy zbadają marsjański meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:00
Kilogramowy fragment meteorytu, który ubiegłego lata spadł w marokańskim Tissint trafił teraz do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, gdzie będzie poddany dalszym badaniom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars ma najdokładniejszy atlas kraterów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 22:00
Jak ogłosiła Amerykańska Unia Geofizyczna, powstał atlas, obejmujący ponad 635 tysięcy kraterów na Marsie. Tak dokładnej mapy nie ma żadne inne ciało Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największy polski meteoryt oczyszczony. Waży 261 kg!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 11:48
Przed ponad miesiącem w Poznaniu znaleziono meteoryt, który okazał się być największym w Polsce. Teraz, po oczyszczeniu, można go było zważyć i wystawić na pokaz.
rozwiń zwiń