W izolowanych tkankach mózgu gryzoni udało się wytworzyć krótkotrwałe zapisy pamięciowe. O swoim dokonaniu piszą naukowcy na łamach "Nature Neuroscience".
Pamięć można podzielić na deklaratywną (jest to np. zapamiętywanie faktów) i niejawną (pamięć związana np. z umiejętnością gry na fortepianie). Z kolei w obrębie pamięci deklaratywnej można wyróżnić pamięć długo- i krótkotrwałą. W pamięci krótkotrwałej wspomnienia są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund.
Naukowcy Ben W. Strowbridge i Robert A. Hyde z Case Western Reserve University School of Medicine w USA odkryli, w jaki sposób można w sztucznie wyizolowanej tkance mózgu wytworzyć krótkotrwałe wspomnienia.
"Po raz pierwszy w historii udało się znaleźć sposób na przechowywanie bezpośrednio w tkance mózgowej informacji przez kilka sekund na temat zarówno następstwa czasowego, jak i bodźców" – opisuje Strowbridge. Badania dotyczyły krótkotrwałej pamięci deklaratywnej.
Badacze użyli tkanki mózgowej gryzoni. Wykazali, że potrafią generować w niej wspomnienia, aktywując jedną z czterech ścieżek przebiegania bodźców. Wspomnienia były przechowywane w części mózgu zwanej hipokampem przez ponad 10 sekund.
"Typ aktywności, który włączaliśmy w izolowanych fragmentach mózgu, był podobny do tego, co inni naukowcy wykazywali, badając małpy wykonujące zadania wymagające krótkotrwałych wspomnień" – wyjaśnia Hyde.
Poznanie działania pamięci jest ważne dla zrozumienia natury takich chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer czy parkinson, które zaburzają normalne procesy pamięciowe
O swoim dokonaniu naukowcy donoszą na łamach "Nature Neuroscience". W swoich badaniach naukowcy skupili się na mechanizmach pamięci krótkotrwałej. To ta, która odpowiada za przechowywanie w pamięci numeru telefonu, którego dopiero co użyliśmy.
Pamięć można podzielić na deklaratywną (jest to np. zapamiętywanie faktów) i niejawną (pamięć związana np. z umiejętnością gry na fortepianie). Z kolei w obrębie pamięci deklaratywnej można wyróżnić pamięć długo- i krótkotrwałą. W pamięci krótkotrwałej wspomnienia są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund.
Naukowcy Ben W. Strowbridge i Robert A. Hyde z Case Western Reserve University School of Medicine w USA odkryli, w jaki sposób można w sztucznie wyizolowanej tkance mózgu wytworzyć krótkotrwałe wspomnienia. - Po raz pierwszy w historii udało się znaleźć sposób na przechowywanie bezpośrednio w tkance mózgowej informacji przez kilka sekund na temat zarówno następstwa czasowego, jak i bodźców – opisuje Strowbridge.
Badania dotyczyły krótkotrwałej pamięci deklaratywnej. Badacze użyli tkanki mózgowej gryzoni. Wykazali, że potrafią generować w niej wspomnienia, aktywując jedną z czterech ścieżek przebiegania bodźców. W dodatku wspomnienia krótkotrwałe mogły być związane z ustalonym przez naukowców kontekstem. Były one przechowywane w hipokampie przez ponad 10 sekund.
Typ aktywności, który wytworzyli naukowcy, był podobny do tego, jaki inni naukowcy wykazywali, badając małpy wykonujące zadania wymagające krótkotrwałych wspomnień. - Tam trwała zwykle od 5 do 10 sekund – wyjaśnia Hyde.
Poznanie działania pamięci jest ważne dla zrozumienia natury takich chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer czy parkinson, które zaburzają normalne procesy pamięciowe.
(ew/PAP/Times)