Nauka

Naukowcy: odrobina alkoholu w ciąży nie musi szkodzić

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 00:25
Chociaż lepiej dmuchać na zimne i nie pić w ogóle. Jeśli jednak ciężarna podejmie decyzję o piciu alkoholu, nie może przekraczać 2 jednostek alkoholu tygodniowo.
Naukowcy: odrobina alkoholu w ciąży nie musi szkodzić
Foto: Flickr.com/lic. CC, Cris Valencia
Naukowcy: odrobina alkoholu w ciąży nie musi szkodzić 
Chociaż lepiej dmuchać na zimne i nie pić w ogóle. Jeśli jednak ciężarna podejmie decyzję o piciu alkoholu, nie może przekraczać 2 jednostek alkoholu tygodniowo. 
Badacze zbadali rozwój 10 534 brytyjskich dzieci, których matki albo piły niewielkie ilości alkoholu w czasie ciąży, albo rezygnowały z niego całkowicie.  Dzieci z tych dwóch grup nie różniły się od siebie. 
Prof. Yvonne Kelly, współautorka analiz publikowanych na łamach „An International Journal of Obstetrics and Gynaecology” (BJOG) zauważa: - Wiemy, że picie dużych ilości alkoholu ma bardzo zły wpływ na dziecko, ale wątpliwe jest, aby niewielka ilość alkoholu miała podobne skutki. 
Badacze śledzili rozwój dzieci przez 7 lat. Po ukończeniu siódmego roku życia ich rodzice i nauczyciele poddali ocenie ich wyniki w nauce, zachowanie oraz np. orientacje w przestrzeni. - Nawet jeśli pojawiają się jakiekolwiek różnice, są bardzo niewielkie - mówi prof. Kelly.
Teraz naukowcy planują dalsze badania, aby sprawdzić, czy efekty picie alkoholu w ciąży nie pojawią się na późniejszym etapie. 
2 jednostki alkoholu to kieliszek słabego wina (do 12 proc.) wina lub niewielka  butelka piwa do 5 proc., to także dwa małe kieliszki (25 ml) wódki lub koniaku. 


Badacze zbadali rozwój 10 534 brytyjskich dzieci, których matki albo piły niewielkie ilości alkoholu w czasie ciąży, albo rezygnowały z niego całkowicie.

Dzieci z tych dwóch grup nie różniły się od siebie. Prof. Yvonne Kelly, współautorka analiz publikowanych na łamach „An International Journal of Obstetrics and Gynaecology” (BJOG) zauważa: - Wiemy, że picie dużych ilości alkoholu ma bardzo zły wpływ na dziecko, ale wątpliwe jest, aby niewielka ilość alkoholu miała podobne skutki. 

Badacze śledzili rozwój dzieci przez 7 lat. Po ukończeniu siódmego roku życia ich rodzice i nauczyciele poddali ocenie ich wyniki w nauce, zachowanie oraz np. orientacje w przestrzeni. - Nawet jeśli pojawiały się jakiekolwiek różnice, były bardzo niewielkie - mówi prof. Kelly.

Teraz naukowcy planują dalsze badania, aby sprawdzić, czy efekty picia alkoholu w ciąży nie pojawią się na późniejszym etapie. 

Przypomnijmy: 2 jednostki alkoholu to kieliszek słabego wina (do 12 proc.) wina lub niewielka  butelka piwa do 5 proc., to także dwa małe kieliszki (25 ml) wódki lub koniaku. Dla pewności lepiej jednak nie pić w ogóle.

(ew/BBC)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Sześć zgonów w sześć dni. Nowe ognisko ptasiej grypy?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 23:30
Chiny na wszelkie wypadek zabijają gołębie hodowlane w okolicach Szanghaju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twoje serce i płuca również wąchają

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:45
Badania wykazały, że niektóre organy wewnętrzne także czują zapachy jedzenia i napojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanogąbki wchłoną toksyny z twojej krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 23:00
Wynalazek może zrewolucjonizować sposób walki z zakażeniami.
rozwiń zwiń