Ptaki doskonale wiedzą, że po niektórych drogach auta jeżdżą szybciej. Na takich szosach startują do lotu w większej odległości od samochodu.
Zbadali to Pierre Legagneux z University of Quebec i Simon Ducatez z McGill University w Montrealu (oba w Kanadzie). Pomiary rozpoczęli we Francji w 2006 roku, badając ptaki, które napotykali po drodze w czasie powrotu do domu.
Ustalili wówczas, że na drogach, gdzie limit prędkości wynosił 50 km/h, ptaki zrywały się do lotu średnio 15 metrów od samochodu. Tam, gdzie można było jechać 110 km/h, podnosiły się 75 metrów przed czołem auta.
- A najlepsze było to, że ptaki nie dostosowywały się do rzeczywistej prędkości samochodu, ale do prędkości obowiązującej na danej trasie - mówi Legagneux. Na autostradzie odlatywały szybciej, nawet jeśli samochód jechał wolniej. - To tak jakby potrafiły czytać znaki drogowe, chociaż oczywiście nie umieją.
Badacze uważają, że ptaki traktują auta jak drapieżniki. Po prostu wiedzą, że w niektórych rejonach drapieżcy bywają groźniejsi niż w innych. Dowodem na to jest fakt, że reakcja na samochody różni się w zależności od pory roku - dokładnie tak samo jak w przypadku reakcji na drapieżniki. Wiosną, kiedy karmienie młodych zmusza do ryzyka, a młode i niedoświadczone ptaki dopiero uczą się właściwych reakcji, ptaki zachowują się odważniej, także na autostradach.
- Ptaki są w stanie kojarzyć środowiska (lasy czy drogi) z większym lub mniejszym ryzykiem - mówi ornitolog Christopher Lepczyk z Uniwersytetu Hawajskiego, który zapowiada kontynuację kanadyjskich badań. - To wspaniałe analizy. Ciągle mamy takich zbyt mało.
(ew/NewScientist)