Nauka

W Peru doceniono polskie odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 01:00
W Muzeum Sztuki w Limie można zobaczyć wystawę o przełomowym zeszłorocznym odkryciu polskich archeologów, które prestiżowe amerykańskie pismo „Archaeology” umieściło wśród dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku.
Zespół kierowany przez dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkopał pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z cywilizacji Wari
Zespół kierowany przez dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkopał pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z cywilizacji WariFoto: PAP/Leszek Szymański

Badacze znaleźli w Peru pierwszy nienaruszony preinkaski grobowiec kultury Wari. Odkrycie Polaków było światową sensacją, ponieważ wszystkie znane do tej pory bogate grobowce kultury Wari były od dawna ograbione.

Arystokratyczny grobowiec w osadzie Castillo de Huarmey, odkryty przez ekipę z Uniwersytetu Warszawskiego, był nienaruszony. Znaleziono szczątki ponad 60 ludzi oraz ponad 1300 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru.

Na wystawie w Muzeum Sztuki w Limie prezentowanych jest ok. 300 obiektów z Huarmey, w tym ceramika, biżuteria, tkaniny oraz przedmioty drewniane.

Ekspozycja jest nie tylko prezentacją odkrycia Polaków, ale też próbą rekonstrukcji zwyczajów pogrzebowych Wari (kultury datowanej na 600-1000 r n.e.). Pokazuje ponadto relacje wewnątrz tej społeczności. Dużo miejsca poświęcono roli kobiety w tej kulturze.

Wystawa 'Castillo de Huarmey, el mausoleo imperial Wari' w Museo de Arte de Lima będzie otwarta do 7 września.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA