Kacper Salzman w Męskim gotowaniu. "Barbecue to nie grillowanie"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 13:31
Kacper Salzman to grillmaster, który w małym palcu ma najbardziej wyrafinowane metody przygotowywania pysznych mięsiw. W Czwórce opowiada o barbecue i zdradza, czym różni się ono od grillowania.
Kacper Salzman, grillmaster, opowiada o sztuce barbecue i grillowania
Kacper Salzman, grillmaster, opowiada o sztuce barbecue i grillowaniaFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Barbecue to metoda obróbki mięsa bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.
  • Jej korzenie pochodzą z Wysp Karaibskich, skąd przez Meksyk przeniosła się do USA.
  • Barbecue, jak podkreśla Kacper Salzman, nie jest tym, co grillowanie. Wykorzystuje się je do obróbki dużych kawałków mięsa.  
  • Jest to długotrwałe, wolne pieczenie mięsa przy niskich temperaturach z użyciem dymu.
  • Służy do tego m.in. specjalny sprzęt, który ze względu na swój wygląd jest nazywany lokomotywą. 

- Amerykanie grillowanie i barbecue rozdzielają na dwie szkoły. Jest po prostu grillowanie, które jest, gdy bierzesz burgery i w swoim ogródku grillujesz je szybko, w wysokiej temperaturze. Czyli tak jak robimy to u nas - opowiada gość Czwórki. - Natomiast mają drugą gigantyczną odnogę, którą nazywają barbecue. Tę metodę można określić słowami "low and slow", czyli jest to pieczenie w niskiej temperaturze przez wiele godzin dużych kawałków mięsa. I to jest dla nich zupełnie oddzielna szkoła przygotowywania mięsa na ogniu.

Barbecue - jakiego sprzętu się używa?

W barbecue stosowany jest zupełnie inny sprzęt od znanych nam grilli ogrodowych. Stosowane są smokery, które mogą mieć różne gabaryty. – To jest podstawowe urządzenie, którego używa się Stanach Zjednoczonych. Niektóre z nich, które są wykorzystywane podczas licznych konkursów barbecue, mają rozmiar zbliżony do bojlerów i nazywane są lokomotywami ze względu na swój wygląd. Jest tam duży jakby kanał i obok mamy palenisko, do którego musimy podrzucać opał - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Najczęściej w takich urządzeniach pali się drewnem, czasami można dodać węgla drzewnego. Ważna jest też wilgotność mięsa, więc wstawiana jest także miska z wodą. Rodzajów urządzeń jednak jest więcej i nie wszystkie muszą być tak duże.


Wyświetl ten post na Instagramie

Kluczowa jest obróbka termiczna i czas przygotowania takich pyszności. – Najczęściej używa się temperatury w granicach 100- 120 stopni Celsjusza. Jednak w zależności od mięsa może być ona niższa – zaznacza gość Czwórki. – Jest to długotrwałe, wolne pieczenie mięsa z użyciem dymu. Więc czasem to trwa kilka godzin. Ważna jest także wcześniejsze przygotowanie mięsa, które powinno leżeć w solance. Gdy mięso jest już gotowe podajemy je z sosem barbecue, których jest wiele rodzajów.



Jaka temperatura podczas barbecue?

Kluczowa jest obróbka termiczna i czas przygotowania takich pyszności. - Najczęściej używa się temperatury w granicach 100-120 stopni Celsjusza. Jednak w zależności od mięsa może być ona niższa - zaznacza gość Czwórki. - Jest to długotrwałe, wolne pieczenie mięsa z użyciem dymu. Więc czasem to trwa kilka godzin. Ważna jest także wcześniejsze przygotowanie mięsa, które powinno leżeć w solance. Gdy mięso jest już gotowe, podajemy je z sosem barbecue, który występuje w wielu lokalnych odsłonach. 


Posłuchaj
32:02 CZWORKA//Męskie gotowanie BBQW Kacper Salzman 22.07.2024.mp3 O sztuce barbecue i grillowaniu opowiada Kacper Salzman, grillmaster (Sztuka gotowania/Czwórka)

 


***

Nazwa audycji: Męskie gotowanie

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kacper Salzman (grillmaster)

Data emisji: 20.07.2024

Godzina emisji: 13.15

aw/wmkor

Czytaj także

Chińskie wzorce w naszej diecie. Sukces to holistyczne podejście

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:01
Wokół nas pełno jest przeróżnych diet, każda reklamowana jako najzdrowsza na świecie. Iwona Zasuwa jest zwolenniczką holistycznego podejścia do naszego organizmu i silnie zindywidualizowanego sposobu żywienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio z przepisami na szparagi i na rap [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 16:10
O jedzeniu może mówić godzinami, bo wywołuje emocje, tak jak i muzyka. Jak przygotować szparagi, co jeść na wiosnę i gdzie najlepiej smakuje tapas - opowiada Vienio - raper i pasjonat gotowania. 
rozwiń zwiń